Bebek

Bebek

cocuk_gelisimi-761-banyo-ve-vucud-bakimi-2d67b3aeEbeveynliğe hoş geldiniz! Oldukça uzun ve yorucu bir yolculuğa hazır mısınız? Bebeğinizin uyku alışkanlığı, bebeğinizin bakımı ve beslenmesi, sağlığı, gelişimi ve güvenliği ile ilgili bir sürü sorunuzun olduğunu biliyoruz. Endişelenmeyin, bilmediğiniz bir çok şeyi bebeğinizin gelişimi esnasında onunla birlikte öğreneceksiniz. Siz, anne ve babalara emzirme ve uyku düzeni sorunlarını çözmede, katı gıdaya geçiş sürecinizde, ağlama ile başetmekte, bebeğinizin nelere hazır olup olmadığı konusunda, bebek hastalıkları hakkında bilgilendirmede, hafta hafta, ay ay bebeğinizin gelişim aşamalarında, bebek bakımı ve aktiviteleriyle ilgili ve pek çok şu anda sizin de bizim de aklımıza gelmeyen başlıkta yardımcı olacağız.

Annelerin en çok merak ettiği bebek gelişimi konuları için tıklayınız.

 

Ay ay bebek gelişimi
BebekSayfası Annelerimizin en çok merak ettiği, en çok aradığı başlığın ay ay bebek gelişimi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden anne eli değmiş bir bebek gelişimi sayfasını sizler için hazırladık. Merak ettiğiniz tüm başlıkları bebek gelişimi sayfamızda bulacaksınız.

Yenidoğan Bebeğiniz
Yenidoğan döneminde annelerimizin pek çok konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunu tahmin ettiğimizden bebeğinizin yeni doğan dönemine dair tüm bilgileri sizlere özel yenidoğan‘da topladık.

Bizde Çocuk Gelişimi
Bebeklerin gelişimini biz 24 aya kadar bebek gelişiminde 24 aydan sonrası için çocuk gelişiminde ele aldık. Eğer bebişiniz 2 yaşından büyükse çocuğunuzun yaş grubuna özel çocuk gelişimine bakmanızı tavsiye ederiz.

Bebek Denilince Hala Biz Aklınıza Gelmiyor muyuz..!

Bebekle günlük hayat

Bebeğinizle düzenli bir yaşama başlamak sandığınız kadar kolay bir şey değildir. Bütün beslenme, şekerleme, bez değiştirme gibi olmazsa olmaz aktivitelerinizi evinizin içinde veya dışarda nasıl düzene sokabilirsiniz? Bebeğinizin ne kadar uyuması gerektiğini ne kadar yemesi gerektiğini nasıl anlayacaksınız? Bütün bu soruların cevabını bulabilmek için bebekle günlük hayata bakmalısınız.

Bebeğimin Banyo ve Vücut Bakımını Nasıl Yapacağım?

Bebek banyosu

Bebeğiniz en sağlıklı, hiç sorun çıkarmayan bir bebek olsa bile en temel bebek bakımı için siz annesine ihtiyaç duymaktadır. Peki o küçücük gözlerini ve kulaklarını temizlerken, o hassas tırnaklarını keserken, derisinin kuruluğunu giderirken, ona anyo yaptırırken en kolay ve sağlıklı yöntemler hangileridir? Bebeğinizin baştan ayağa bütün bakım ve temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini öğrenin.

Emziriyor musun? Emzirmeyle İlgili Aklına Takılanlar Burada..!

Emzirmek bebeğiniz için en iyisi ve en sağlıksıdır üstelik anneler içinde sağlık açısından tavsiye edilir. Fakat her zaman çok kolay değildir. Sizler için özenle hazırladığımız, uzmanlar tarafından her platformda tekrarlanan, emzirmeye başlama, emzirmede karşılaşılan sorunları çözme, fazla anne sütünü sağma ve emzirmeyi bırakma ile ilgili birçok makale anneliğe adım attığınız bu ilk günlerde ve bebeğinizi emzirdiğiniz süreçte siz, annelere kılavuz olacak.

Hazır Mamayla mı Besliyorsun? Yoksa “Biberonla Bu İş Nasıl Yapılır” Merak mı Ediyorsun?

Yeni annelerin pek çoğu bebeklerini emzirirken bir yandan da hazır mama ile beslemeyi tercih etmektedir. Bazı anneler ise emzirmemeyi tercih edip, bebeklerini sadece hazır mama ile büyütmeyi isterler. BebekSayfası.Com olarak siz annelere Hazır mama & Biberonla beslenme başlığı altında nasıl bebeğinize uygun mamayı seçebileceğinizi, mama seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bebeğinizin ne kadar hazır mama yemesi gerektiğini anlatan makaleler sunuyoruz.

Bebeğim Çok Ağlıyor, Susturamıyorum Diyen Anneler Buraya..!

Bebeklerde ağlama

Türkiye’de yeni doğan bebeklerin yüzde 10 ila 30’unda görülen bir yeni doğan hastalığı olan “infantil kolik”, bebeklerde belirli aralıklarla oluşan, sebebi belli olmayan ve aileyi rahatsız edici düzeydeki ağlamalar olarak kendini gösteriyor.

Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, kolik ataklarının genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görüldüğünü belirtiyor. Uzmanların bebek ağlamasıyla ilgili başka neler önerdiğini, ağlama kolik‘te bulabilirsiniz.

Bebeğimin Bezi, Kakası, Pişiği Diyorsan..!

Bez değiştirme: Pis bir iştir ama birileri yapmak zorunda! Nasıl bebek bezi değiştirilir bilmiyor musunuz? Kullan at bebek bezlerini veya bez bebek bezini nasıl değiştireceğinizi adım adım öğrenin. Bebek bezinden kaynaklanan pişik problemlerini nasıl önleyeceğinizi bu başlık altında öğreneceksiniz. Bebeğinizin kakasının rengi size tuhaf mı geldi? Bebek kaka analizi ve renklerinin anlamlarını, pişik tedavisini ve daha pek çok bebeğinizle günlük hayatınızda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri siz annelere bebek bezleme & popo bakımında sunuyoruz.

BebekSayfasi.Com'un İşinin Bebek Olduğuna İnanmaya Başladın mı? Daha Yeni Başladık :)

Prematüre Bebek Annesi Olmak Ne Demek İyi Biliriz :(

Yeni doğan bebeklerin kendilerine özgü yüzleşmek zorunda kaldıkları zorluklar vardır. Eğer prematüre bebek anne babası iseniz, prematüre bebeğinizin sağlığı, gelişimi, beslenmesi ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınızdır. BebekSayfası.Com olarak siz prematüre bebek anne ve babalarına bebeğinizle ilgili pek çok makaleye ve uzman görüşüne prematüre bebekler‘de yer vermekteyiz.

Bebeğim Uyumuyor, Uyku Problemi Yüzünden Gecem Gündüzüme Karıştı..!

Mevzu uykuya gelince hiç bir bebek birbirine benzemez. Çünkü her bebeğin uyku düzeni farklılıklar gösterir. Biz size BebekSayfasi.Com olarak siz anne ve babalara bebeğinizin uyku düzeninde yatma ritüyelinde şekerleme gündüz uykularında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini göstereceğiz. Ayrıca bebeğinizin gece düzenli uyumasını, gece ağlamalarında ne yapmanız gerektiğini, nasıl uyku eğitimi verebileceğinizi, kendi odasında mı sizi odasında mı yatacağını içeren pek çok faydalı bilgiyi siz annelere bebek uykusu‘nda sunuyoruz.

Annelere Özel Bir Serüven: Katı ve Ek Gıdaya Geçiş..!

katı gıdaya geçişAnne sütünden veya devam sütünden sonra bebekleri katı gıdaya geçirmek anne ve babalara bir anda çok zor gelebilir. Bebekler doğdukları anda anne veya devam sütü ile başladıkları hayatlarına, ek mama ve katı mamalarla devam ederler. Uzmanlar, bebeklerin kilo alımı yeterli ise ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelerini öneriyorlar. Acaba bebeğim ek gıdaya başlamaya hazır mı sorusunu sormaya başladıysan katı ve ek gıdaya geçiş‘e bekleriz.

Bebeğimin Dişleri Geliyoor..! Dişle İlgili Her Şey..!

Bebeğin dişlerinin çıkması da aslında büyüdüğünün, geliştiğinin ifadesidir ve bizi mutlu eder. Oysa aynı durum huzursuz, iştahsız günlere neden oldugunda anneleri sıkıntıya soksa da bunların olması tamamen normaldir ve hepsi geçecektir. Her ne kadar ilk diş genelde 6. aydan, hatta bazen bir yaştan sonra çıksa da, 2. aydan itibaren görülmesi de mümkündür. Eğer bebeğinin dişlerini merak ediyorsan diş çıkarma ve diş bakımı‘na bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bebeğimle Nasıl Oyun Oynayabilirim..?

Bebeklerin, 0-2 yaş arası dönemi her açıdan olduğu gibi zeka gelişimi açısından da çok önemli. Bu dönemi en verimli şekilde geçirerek bebeğinizin zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bebeklerde zeka gelişimi için yapılması gerekenleri biliyor musunuz? Hangi oyuncaklarla, ne gibi oyunlar oynamalıyız? Tüm bu soruların cevabını aktiviteler ve oyunlar‘da bulacaksın.

Bebeğinin Davranışları Annemizi Endişelendiriyor mu?

Bebeklerin yetişmesi her zaman mükemmel şekilde ya da istenen şekilde olmayabilir. Kimi bebekler yetiştikçe herkesin gıpta ile baktığı bir insan olur. Bazıları da herkesin uzaklaştığı, sevmediği insanlar olurlar. Davranış bozuklukları bebeğin çeşitli ruhsal ve bedensel nedenlere bağlı, iç çatışmalarını davranışlarına aktarması sonucu ortaya çıkar. Hırçınlık, sinirlilik, saldırganlık, inatçılık, yalan, çalma, küfür gibi davranışlar davranış bozukluklarına girer.

Bebek Sağlığı Her Annenin Vazgeçilmezi Olmuştur. Sağlıklı Bebekler İçin…

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür?

Yeni anne babaların en büyük sorumluluklarından biri bebeklerinin sağlığı için tedbirler almaktır. Bebeğinizin sağlığı için doktor seçimi ve düzenli kontrolleri takip etmek önemlidir. Bebeğinize doktorunuz tarafından verilen ilaçların saatinin takibi, bebeğinizi darbelere karşı korumak, nezle grip gibi küçük rahatsızlıklarda onu gözlemek, diş çıkarma süreçlerini yönetmek, ateş ve öksürük takibi yapmak, solunum sorunlarını algılamak gibi pek çok durumu bebek sağlığı rehberi‘nde bulabilirsiniz.

Hiçbir Bebek Hasta Olmasın… Umarız Faydamız Dokunur..!

Bebeğini her hangi bir hastalıkla mücadele ettiğini görmek bir anne için içler acısı bazen de korkutucu bir deneyim olduğunu biliyoruz. BebekSayfası.Com olarak siz annelere bebeğinizin geçirebileceği, bebek alerjileri, bebek nezlesi, kabızlık, ishal, kulak enfeksiyonları, yüksek ateş, bebeklerde döküntü, deri soyulması, bebek aknesi, bebek pişiği, bebek saçkıranı gibi onlarca hastalıkla ilgili donanım ve bilgi sahibi olabilmesi için kapsamlı bebek hastalıkları‘nı sunuyoruz.

Bebeğimin Aşıları ve Aşı Takvimi

Bebeğiniz doğduktan sonra her ay, her hafta bebeğinizin bir aşısı varmış gibi hissetmeye başlarsınız. Bebeğinizin olması gereken kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (KKK), difteri, tetanoz, boğmaca (DTaP), hepatit, ve diğer aşılar hakkında kapsamlı bilgi arıyorsanız, siz anneler için özel olarak hazırlanmış bebek aşıları ve aşı takvimi‘ne göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bebeğiniz aşı olduktan sonra sizi bekleyen ateşli ve uykusuz geceleriniz hakkında şimdiden ön bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Buralara Kadar İndiğine Göre Bebek Sayfası Biraz Olsun Aklında Yer Etmiştir, Di'mi..?

Nereye Bakacağımı Bilemedim, Şöyle Ortaya Karışık Bi’şiler Var mı?

Sevgili annemiz, bebek çok kapsamlı, çok geniş bir konudur. BebekSayfası.Com olarak, annelerimize bebekleriyle ilgili merak ettikleri her şeyi göstermek için canla başla uğraşıyoruz. Bebek başlığında en çok konuşulan olmazsa olmaz konuları görmenizi tercih ettik. Yapı olarak burada listelediğimiz önemli bebek konuları kendi içlerinde de alt başlıklara ayrılmaktadır. Bu kadar büyük bir sistemi güncel tutmamız veya geliştirmemiz zaman alabilmektedir. Sistematik okumayı sevmeyen, bebekler hakkında ortaya karışık her konuda okumak isteyen annelerimize bebek kategorimize bakmalarını tavsiye ederiz.

Yok aradığımı burada bulamadım diyorsanız, bebekle ilgili bir kaç önemli başlığı daha gösterelim.

Unutma buraya kadar sadece çok bilindik bebek konularını seninle paylaştık. Bebek Sayfası’nda keşfetmeni bekleyen binlerce konu var..! Mesela çocuk, anne, hamilelik, kadın konularımıza bir göz atarak bu yolculuğa başlayabilirsin…