Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi

bebek gelişimi

Bebek gelişimi her anne ve babanın bebekleri doğduktan sonraki yaşamlarının en vazgeçilmez, en merak edilen belki de en heyecan verici konusu olmuştur. Modern anne ve babalar ay ay bebek gelişimi hatta hafta hafta bebek gelişimi takibi yaparak, bebeklerini hayata hazırlamaktadırlar. BebekSayfasi.Com olarak ay ay bebek gelişimi serüveninizde, siz anne ve babaları yalnız bırakmıyoruz. Bebeğin gelişimini sizler için hafta hafta araştırdık. Bu sayede aylık bebek gelişiminden bir adım öteye geçerek bebeğinizin içinde bulunduğu ayı haftalara ayırıp, sizlere daha net, daha güvenilir bilgi sunmaktayız. Belki gelecekte gün gün bebek gelişimini bile siz meraklı annlerimiz için hazırlarız…

Pek çok uzman bebek gelişim evrelerini yenidoğandan başlayan ve 3 yaşa kadar süren süreç olarak tanımlar. BebekSayfasi.Com olarak biz bebek gelişim evrelerini yenidoğan bebek gelşiminden, 2 yaş bebek gelişimine kadar geçen süre olarak tanımlamaktayız. 2 yaş ve üzeri bebek gelişimini ay ay çocuk gelişimi evreleri başlığımız altında takip edebilirsiniz.

Bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu dönem 1 yaşına kadar ki dönemdir. Eğer bebeğiniz henüz 1 yaşından küçükse, her gün onun bu hızlı gelişimi ve değişimi karşısında şaşkınlık yaşıyor olmalısınız. Eğer aksini düşünüyorsanız size bebeğinizin hastaneden eve geldiği ilk günlerde çekmiş olduğunuz bir fotoğrafına bakmanızı öneririz, ne demek istediğimizi o zaman daha iyi anlayabilirsiniz… Annelerimizin bebekleri söz konusu olunca ne denli hassas ve endişeli olabildiğinin farkındayız; bu yüzden annelerimize, her bebeğin gelişiminin kendisine özel olduğunu hatırlatırız. Okuyacağınız tüm bilgiler genellemelerden ve istatistiklerden yola çıkılarak derlenmiştir. Bebek gelişim evreleri bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.
Bebeğinizin gelişiminde bir sorun olup, olmadığına ancak doktoru karar verebilir. Gelişim sorunlarına örnekler;

Emzikle Başetme!

Parmak Emmeyi ve Emzik Kullanmayı Bırakma: Bebekler büyüyüp geliştikçe emme ihtiyaçları ortadan kalkar…

Devamı İçin Tıklayın

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebek gelişimiBebeğiniz artık 3 aylık ve onunla vakit geçirmek sizin için çok eğlenceli olmaya başladı. Bebeğiniz büyüyor ve gelişiyor. Her gün yeni bir hareketini, çıkardığı bir sesi farkediyorsunuz. Gündüz uykuları azaldı…

3 aylık bebek gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimiBebeğiniz 4 aylık olduğunda ondaki gelişimi artık daha rahat farkedersiniz. Yenidoğan bebek görünümü artık tamamen kaybolmuştur. Bebeğinizin göz rengine dikkat edin, bebeklerin gözleri genelde 4. ayda değişebilir…

4 aylık bebek gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebek gelişimiBebeklerin gelişiminin 5. ayında, bebek kilosu neredeyse doğum kilosunun iki katına ulaşır. Bu sayede bebekler fiziksel bakımdan ciddi gelişim gösterirler. En belirgin olarak yüzüstü bırakıldığında uçuyormuş…

5 aylık bebek gelişimi

Önemli 5 Mineral!

Doğumdan başlayıp iki yaşına kadar süren gelişim evresinde, mineraller büyüme ve gelişmenin…

Devamı İçin Tıklayın

Bebek Gelişimine Beslenmenin Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı beslenme, bebek gelişiminin normal seyri için çok önemlidir. Uzmanlar yenidoğan bebeklerin ilk saatlerinde hemen anne sütüne başlaması gerektiğini belirtiyorlar. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri ve 1 yaşına kadar da anne sütüne devam etmeleri tavsiye edilmektedir. Eğer annenin sütü devamlı ve yeterli ise bebeğinde süte bir itirazı yoksa katı gıdaya (ek gıdaya) geçiş için acele edilmemelidir. İlk 6 aydan sonra bebeğinize ek gıda takvisyesi vermeye başlayabilirsiniz.

Emzirme ve Anne Sütü:

bebek gelişimiBebeklerin gelişim süreçlerinde besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bebekler 6 aylık olana kadar anne sütünün yeterli miktarda verilmesi gerekmektedir. Anne sütü bebeğinizin sağlıklı olmasına ve pek çok hastalığa karşı direnç kazanmasına yardımcı olur. Hazır mamalara ve diğer gıdalara göre çok daha kaliteli ve değerli bir besindir. Bebeğin gelişimi için çok önemli olan anne ve bebek bağı yine emzirme sürecinde daha kolay oluşur. Anne sütü, emzirme ve süt sağma ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Bazı durumlarda annenin sütü bebek için yetersiz kalabilir. Bebeğin gelişiminin etkilenmemesi için bu gibi durumlarda uzmanlar bebeğin mamalarla desteklenmesi gerektiğini belirtmektedir. Yine dikkat edilmesi gereken önce anne sütünün verilmesi, sonrasında bebek doymadıysa mama takviyesi yapılmasıdır. Fakat annenin sütü hiç gelmiyorsa bebek sadece mamayla beslenmelidir. Hayvanlardan elde edilen süt veya süt ürünleri kullanılmamalıdır. Anne sütü bebeğinizi hangi hastalıklardan koruyabilir?

Katı Gıdaya Geçiş:

bebek gelişimi

Katı gıdaya geçiş ile ilgili olarak uzmanlar arasında bir çelişki söz konusudur. Kimi doktor bebeklerin 4. ayından itibaren katı gıdaya başlanılabileceğini söylerken, kimi doktor 6. aya kadar beklemenin daha doğru olacağını söyler. Bu ayrımın nedeni bebeklerin sindirim sisteminin gelişimi ile ilgilidir. Katı gıdaların rahat sindirimi için hangi ayı beklemeniz gerektiğine tabi ki doktorunuz karar vermelidir. Ama düşünmeniz gereken konu şu olmalıdır; her şey norlmalken ve süt verebiliyorken neden bebeğinize daha fazla anne sütü vermeyesiniz ki?

Katı gıdaya başlamadan önce bebeğinizde fiziksel olarak şu gelişimleri gözlemlemelisiniz:

  • Öncelikle bebeğiniz başını dik tutabilmelidir.
  • Daha sert veya koyu besinleri yiyebilmesi için, bebeğiniz kendi başına desteksiz oturabilmelidir.
  • Bebeğinizde doğuştan gelen dil itme refleksinin kaybolmuş olması gerekmektedir. Bu refleks bebeğinizin ağzına kaçabilecek küçük nesneleri dışarı atabilmesi için tasarlanmıştır.
  • Bebeğiniz dilini her yönde hareket ettirebilmelidir.
  • Bebeğiniz alt dudağını kaşıktan gıdayı alabilmek için rahat hareket ettirebiliyor olmalıdır.
  • Tavsiye edilen ailede ciddi bir gıda alerjisi örneği varsa bebeği yalnızca anne sütüyle beslemektir.

Hangi katı gıdalarla başlanabilir?

Ek gıdalara başlarken, öncelikle gıda alerjisi riski düşük olan meyve suları, sebze ve meyve püreleri ile başlanmalıdır. Sonrasında tahıllı yiyecekler, yoğurt ve kahvaltı olarak devam edilmelidir. Bebek 1 yaşına gelene kadar; tuz, şeker, soğan, sarımsak, patlıcan, pırasa, çilek, yumurtanın akı ve bal verilmemelidir. 1 yaşından sonra, bebeğinizin doktoruna danışılarak bu yiyeceklere de yavaş yavaş başlanabilir.

Katı gıdalara öncelikle kabak, havuç, bezelye, taze fasulye ve patates gibi sebzeler ile başlanması; elma, armut, muz, kayısı ve şeftali gibi meyveler ile devam edilmesi tavsiye edilir. Pirinç ve arpa ilk zamanlarda pişirilebilir, daha sonraki haftalarda da, yulaf ve bulgur gibi tahıllar da yemeklerine eklenebilir. Unutmayın her bebeğin beslenme alışkanlığı farklı olacaktır. Katı gıdaya geçiş ile birlikte bebeğinizin damak zevkide oluşmaya başlayacaktır. Bebeğinize vereceğiniz katı gıdaların tuz, yağ ve şeker bakımından zayıf olması, bebeğinizin gelişimini destekleyecektir.

Bebeklerde portakal ve diğer turunçgiller rahatsızlığa neden olduğu için biraz daha geç başlamak tavsiye edilir. Hergün en az bir öğün yağsız et veya kılçıksız balık eti vermek bebeğin gelişimi için gereklidir. Kırmızı etler ve tavuk etleri, sebze çorbaları içine, blender dan geçirilerek lapa halde eklenebilir. Ayrıca, bebeğe her öğünde C vitamini verilmelidir. Bu bebeğin vücudunda demir tutma yeteneğini artıracak ve bebeğin gelişimini destekleyecektir.

Anneler Bebeklerinin Gelişimi İçin Neler Yapabilirler?

bebek gelişimiAnneler bebeklerine olan ilgi ve merakı kaybetmeden bebeğin gelişiminin ayına hatta haftasına uygunluğunu kontrol etmeli ve sürekli olarak bebeklerinin gelişimini takip etmelilerdir. Ev içinde ve çevresinde bebeğin yaşadığı ortamı, hatta bebekle ilgilenen kişileri bebeğin gelişimini desteleyecek şekilde düzenlemeli veya seçmelidirler.

Bebek gelişiminde anne sevgisi ve ilgisi çok önemlidir. Bu yüzden bebekle birlikte bol bol vakit geçirme annelere şiddetle tavsiye edilir. Bebekle annenin veya babanın geçirdiği zamanın kaliteli olması da önemlidir. Bebekle o anlamasa bile konuşmak, nesneleri ve hayvanları ona anlatmaya çalışmak, bebeğin zihinsel ve dil gelişiminde çok faydalıdır.

Bebeğin gelişimi eğitici oyuncaklarla desteklenebilir. Burada annenin görevi alınan oyuncakların yaşına göre uygunluğunu kontrol etmektir. Bazı oyuncaklar özellikle küçük parçaları olanlar veya boyası dökülebilenler bebekler için tehlikeli olabilir. Unutmayın bebeğinizin gelişimi tamamlanana kadar ve bütün dişleri çıkana kadar her şeyi ağzına götürmeye çalışacaktır.

Hayvanları Şarkıyla Öğretin!

Bebekler büyüme evresinde hızı aydan aya hatta haftadan haftaya değişebilen bir gelişim sergilerler. Bebek gelişimi evrelerinde bebeğinizle aranızdaki ilişki ne kadar sağlıklı ve kontrollü olursa, bebeğinizin o kadar başarılı bir gelişim sergilemesi beklenir.

Anneler eğer bebeklerinin gelişimi için uygun olan her ortamı hazırladığını veya ellerinden geleni yapmalarına rağmen bebeklerinin akranlarına göre yavaş geliştiğini hissediyorsa mutlaka doktorlarına başvurmalılardır.

Bebek Gelişimi İçin Aktivite ve Oyunlar

Bebeklerde Zeka Gelişimini Destekleyen Oyunlar Nelerdir?

40
Yaratıcılığı güçlendiren ve etkileşime izin veren oyunlar bebeğin zeka gelişimini destekler. Kitaplar, çıngıraklar, yap bozlar, üst üste konan oyuncaklar, gruplandırmaya izin veren renkli, şekilli...

Annelerin Bebek Gelişimi İle İlgili En Çok Merak Ettikleri

Bebeğimin ilk doktor ziyareti ne zaman olmalı?


Eğer bebeğinizin sağlığı ile ilgili doktorunuzun bir endişesi yoksa doğumdan 1 hafta sonra sizi çağırır.

Bebeğim günde kaç saat uyumalı?

İlk haftalarda günde 17–18 saat uyuyabilir. 3 aylık bebekler 2-3 saat peryotlarda toplam 15 saat, 4 aylık bebekler artık 2-3 saatte bir uyanmazlar ve gece 10 gündüz 5 toplam yine 15 saat, 6-12 aylık bebekler aralıksız 7 saat uyuyabilirler ve gündüz sabah ve öğleden sonra iki uykuyla toplamda 14 saat, 1 yaşından sonra gece aralıksız 11 saat uyuyabilirler. 4 aydan sonra bebeği kendi yatağında uyutmaya başlayabilirsiniz. Pek çok anne için bu süreç hüzün dolu olabilir.

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalıdır?

Göbek kuru ve temiz tutulmalıdır. Göbek bakımı için %70’lik alkol kullanılabilir. İyotlu solusyonlar tiroid hormon düzeylerinde değişiklik yapabileceğinden kullanılmamalıdır. Bebeğin göbek bağı düşene kadar yıkanmaması göbeğin kuru kalıp düşmesini kolaylaştırır. Bebek bu dönemde kaynatılıp ılıtılmış su ile silinmelidir.

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim?

İlk haftalar çok sıktır. 1,5 – 2 saatte bir emzirmeyi deneyebilirsiniz. 2 aylıkken 2 – 3 saatte bir acıkır. Sonrası bebekten bebeğe değişmektedir. Size acıktığında kendisi haber verecektir.

Bebeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım?

6 aylık olana kadar, göbek bağı düştükten sonra her gün bebeğinizi yıkamalısınız. Bebeğinizin rahat uyuması için 6 aydan sonra da her gün yıkayabilirsiniz ama tavsiye edilen gün aşırı yıkamaktır.

Bebeğim ateşlenirse ne yapmalıyım?

Eğer bebeğin ateşi, makattan 38 derecenin üzerinde, kulaktan 37.7 derecenin, koltukaltından 37.2 derecenin üzerinde ise ateşli kabul edilebilir. Su, çorba, meyve suları verilebilecek iyi seçeneklerdir. Ateş sıvı kaybına neden olur. Alın, şakaklar, koltukaltı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanması ve sık sık değiştirilmesi, ateşi düşürmede oldukça etkilidir. Bebek çok az giydirilmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. 3 ay veya daha küçük bebeğinizin ateşi makattan 38 derece ve üzerinde ise 3-6 aylık bebekte 38,3 derece ve üzeri olan ateşte, 6 aydan büyük bebekte 40 derece ateş ölçülüyorsa doktorunuzu aramalısınız.

Bebekler neden sık hıçkırırır, nasıl geçer?

Bebeklerin beslenmeleri sırasında veya sonrasında diyafragma irrite olur, kasılır ve hıçkırık refleksi oluşur. Yutkunma ile azalır, bu nedenle hıçkıran bebeklerin annelerine tekrar emzirmeleri önerilir.

Bebeğim geceleri ne zaman aralıksız uyumaya başlayacak?

Bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte 10 – 12 ay arasında tüm gece uyuması beklenebilir.

Bebeğim ne zaman kendi başına oturacak?

6 aylıkken destek alarak, 7 aylıkken elleriye destek almadan oturmaları normaldir.

Bebeğim ne zaman emeklemeye başlayacak?

Aslında bebek elleri ve dizleri üzerinde durup ve ileri geri sallanmaya 6 aylıkken başlayabilir. 7 ve 8 aylıkken ilerlemeye başlayabilir, bazı bebekler ise asla emeklemezler. Bunun yerine yuvarlanırlar, bütün işi bir bacaklarıyla yapıp, diğerini yanına sürüklerler.

Bebeğim ne zaman yürüyecek?

Bu da bebekten bebeğe çok farklılık gösteren bir konudur. Bazı bebekler birinci yaşında yürümeye başlarken bazıları ise 15, 16 aylıkken yürümeye başlarlar. Yürümesi için egzersizler yaparak bu süreyi hızlandırabilirsiniz.

Bebeğim ne zaman konuşacak?

Bebekler genel olarak 7 ile 10. aylar arasında 2 heceli, kısa ve tekrar eden kelimeleri söylemeyi başarırlar. ‘mama’, ‘dede’, ‘anne’, ‘baba’, ‘cici’ bu kelimelere örnek.

Bebeğimle nasıl oyun oynayabilirim?

1-3 aylık bebekler dokunulmaktan hoşlanırlar. Yüzünü okşamak, parmakları ile “hani bana, hani bana?” oynayabilirsiniz.

4-6 aylık bebeklere sesli oyuncaklar, çıngıraklar verilebilir, bebekle “cee eeee” oyunları oynanabilirsiniz.

7-12 aylık bebekler için diğer oynadıkları oyunlar hala geçerli olmakla birlikte, neden-sonuç ilişkisini öğrenebileceği oyuncaklar alınabilir.

Ay Ay Bebek Gelişimi

bebek gelişimiBebeğinizin ilk 24 ayı büyüme ve gelişme bakımından dinamik değişimlerin en kolay gözlemlendiği dönemdir. Bebeğin fiziksel ve nöro gelişimi 2 yaşına kadar büyüleyici ve hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bebekler 24 aylık olana kadar, dışarıdan alınan her türlü bilgi ve duyguyu hızlıca ve çok karmaşık bir sistemle benliklerine işlerler. Bebeğiniz ne zaman gülümseyecek, ne zaman yürümeye başlayacak? Bebeğiniz hangi ayda hangi aşıları olması gerekiyor, ay ay bebek beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekli, hangi ayda hangi yaşta hangi tahlilleri veya kontrolleri yaptırmak gerekiyor? Bebeğiniz hangi davranışları normal, hangileri sıra dışı? Yoksa bebeğiniz dahi mi? Bebeğinizin gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi ay ay hatta hafta hafta aşağıda sizin için hazırladığımız gelişim tablosunda kolaylıkla bulabilirisiniz.

Bebeklerin fiziksel gelişimi:

Bebeklerde fiziksel gelişim her anne ve babanın yakından takip edebildiği, bebeğin boyunu ve kilosunu, organların gelişimini ve büyümesini kapsayan gelişim evreleridir. Fiziksel gelişim evrelerinde diş çıkarma, organların işlev kazanması gibi durumlar annelerimiz tarafından dikkatle izlenmekte ve bu gibi gelişimlerdeki gerilik veya eksiklik modern tıp sayesinde kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Aslında fiziksel gelişim dışındaki gelişim başlıkları nörolojik gelişim ana başlığı altında incelenir. Fakat BebekSayfasi.Com olarak bu detay yapının kafanızı karıştıracağını düşündüğümüzden sadeleştirilmiş haliyle nörolojik gelişimin önemli başlıklarını size anlatıyoruz.

Bebeklerin sosyal gelişimi:

Bebeklerin sosyal gelişimi bilişsel gelişimin bir uzantısıdır. Bebeğin duygusal gelişimi de yine bu başlık altında incelenebilir.

Bebeklerin zeka gelişimi:

Motor gelişimi, ince motor ve kaba motor becerilerini zeka gelişimi başlığı altında düşünebilirsiniz. Bilişsel gelişimin bir uzantısı olan problem çözme becerisini de zeka gelişimi başlığı altında incelemek çok yanlış olmayacaktır. Bebeğinizin kendi kendine bir şeyleri yapabilmesi yine zeka gelişimi altında sizlere sunulacaktır.

Bebeklerin dil gelişimi:

Annelerin merakla beklediği dil gelişimi, bebek gelişimin türlerinden bilişsel gelişimin uzantısıdır. Bebeklerde dil gelişimi teknik olarak bakıldığında iki başlıkta incelenir; alıcı dil gelişimi ve ifade edici dil gelişimi.

TIKLA!

1 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

2 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

3 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

4 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

5 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

6 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

7 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

8 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

9 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

10 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

11 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

12 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

13 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

14 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

15 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

16 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

17 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

18 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

19 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

20 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

21 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA

22 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

23 Aylık Bebek Gelişimi

TIKLA!

24 Aylık Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Kilosu

Bebek gelişiminin en belirgin göstergeleri fiziksel olanlarıdır. Anne ve babaların pek çoğu bebek gelişimi denildiğinde bebeklerinin kilosunu ve boyunu akıllarına getirirler. Ay ay bebek kilosu ve ay ay bebek boyu rutin doktor kontrolleri esnasında ölçülerek takip edilir. Eğer bebeğinizin doktoru bebeğinizin fiziksel gelişiminin normal olduğunu düşünüyorsa endişelenmenize gerek yok demektir.

Genelde anneler bebeklerinin kilolarını ve boylarını komşularının veya arkadaşlarının akran bebekleriyle kıyaslayarak normal olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Buna gerek yok. BebekSayfasi.Com olarak siz annelere bebeklerinin fiziksel gelişimleri hakkında daha net fikir sahibi olmaları için Persentil (percentile) tablosu hazırladık. Percentil aslında türkçe karşılığı yüzde demektir. Bu tablo 2008 yılında Türk bebekleri için gerçekleştirilen bir istatiski çalışmanın sonucudur. Bu tabloda bebeğinizin durumu düşük veya yüksek çıkıyorsa, son söz doktorunuzundur.

Persentil tablosunu nasıl okuyacağım?

  • Bebeğinizin cinsiyetine göre kız veya erkek tablolarından birinde en soldaki sütundan yaşını bulun.
  • Daha sonra aynı satırda sağa doğru hareket ederek, bebeğinizin kilosuna veya boyuna en yakın değeri bulun.
  • Örneğin; 6 aylık oğlunuz 70cm uzunluğundaysa ve 70cm de tablodaki değerlerden en çok 69,9’a yakın olduğundan, oğlunuz boyda 75 persentilde demektir. Bu durumda, bebeğiniz aynı yaştaki erkek bebeklerin %75’iyle aynı veya daha uzun, % 25 ‘inden ise daha kısa demektir.

Persentil tablosunun altında ise yaşa göre boy ve kilo tablosunu göreceksiniz. Burada bebeğinizin yaşına göre en düşük ve en yüksek boy kilo değerlerine ulaşabilirsiniz.

Kız Bebekler İçin Persentil Tablosu

Kız Bebeklerde Boy (cm)
Yaş3102550759097
Doğum45.346.647.949.450.852.153.4
3 Ay55.356.858.259.961.563.064.5
6 Ay61.663.164.766.468.269.771.3
9 Ay66.067.769.371.273.074.676.3
12 Ay69.771.473.275.177.178.880.5
15 Ay72.874.676.578.580.682.484.2
18 Ay75.577.479.381.583.785.687.6
24 Ay80.182.384.486.889.291.493.5
Kız Bebeklerde Kilo (kg)
Yaş3102550759097
Doğum2.52.83.03.33.63.84.1
3 Ay4.54.95.35.826.36.87.2
6 Ay5.96.46.97.48.18.79.3
9 Ay6.97.37.98.69.310.010.8
12 Ay7.58.18.79.410.211.011.9
15 Ay8.18.79.310.111.011.812.7
18 Ay8.69.29.910.711.612.613.5
24 Ay9.510.211.011.913.014.015.2
Kız Bebeklerde Baş Çevresi (cm)
Yaş3102550759097
Doğum31.932.733.634.535.536.337.1
3 Ay37.738.439.140.040.841.642.3
6 Ay40.441.242.042.943.844.645.3
9 Ay42.142.943.744.645.446.347.1
12 Ay43.444.144.945.846.747.548.3
15 Ay44.245.045.846.647.548.349.0
18 Ay44.845.546.347.248.148.949.7
24 Ay45.446.247.148.049.049.850.7

Kız Bebekler İçin Ay Ay Kilo ve Boy Gelişim Tablosu

YaşKiloBoy
Alt SınırOrtalamaÜst SınırAlt SınırOrtalamaÜst Sınır
Doğum3.350.0
3 Ay4.05.47.054.058.564.5
6 Ay5.47.49.258.064.578.3
9 Ay6.48.610.361.569.575.5
1 Yaş7.19.912.164.573.080.0
1 Yaş 3 Ay7.710.413.068.076.584.5
1 Yaş 6 Ay8.311.013.771.079.582.5
1 Yaş 9 Ay8.711.614.473.583.092.0
2 Yaş9.212.215.176.585.593.0

Erkek Bebekler İçin Persentil Tablosu

Erkek Bebeklerde Boy (cm)
Yaş3102550759097
Doğum45.947.248.550.051.552.954.2
3 Ay56.257.859.561.363.264.866.4
6 Ay62.864.566.268.869.971.673.2
9 Ay67.469.170.972.874.776.478.1
12 Ay70.872.774.776.979.181.183.0
15 Ay83.875.877.980.282.584.586.6
18 Ay76.478.580.783.185.587.789.8
24 Ay81.083.385.688.290.893.295.5
Erkek Bebeklerde Kilo (kg)
Yaş3102550759097
Doğum2.62.93.13.43.74.04.3
3 Ay4.85.35.86.47.07.58.1
6 Ay6.26.87.48.18.99.510.3
9 Ay7.37.98.59.310.110.811.6
12 Ay8.08.69.310.211.111.912.8
15 Ay8.69.310.010.911.812.813.7
18 Ay9.19.810.611.512.513.514.5
24 Ay10.110.911.712.713.814.916.1
Erkek Bebeklerde Baş Çevresi (cm)
Yaş3102550759097
Doğum32.333.234.034.935.936.737.5
3 Ay38.539.340.241.142.042.843.7
6 Ay41.342.243.144.045.045.946.7
9 Ay43.144.044.945.846.847.748.6
12 Ay44.345.246.147.148.048.949.8
15 Ay45.045.946.847.848.849.750.6
18 Ay45.646.547.448.449.450.351.2
24 Ay46.447.348.349.350.351.252.1

Erkek Bebekler İçin Ay Ay Kilo ve Boy Gelişim Tablosu

YaşKiloBoy
Alt SınırOrtalamaÜst SınırAlt SınırOrtalamaÜst Sınır
Doğum2.83,44.047.050.052.0
3 Ay4.15.97.554.560.566.0
6 Ay5.67.89.759.566.572.5
9 Ay6.59.011.364.071.077.5
1 Yaş7.410.012.568.074.782.5
1 Yaş 3 Ay8.110.813.571.578.086.5
1 Yaş 6 Ay8.611.513.875.081.589.5
1 Yaş 9 Ay9.112.115.077.084.092.5
2 Yaş9.512.715.779.586.593.0

logo_kare-152x152BebekSayfası.Com olarak siz anne ve babalara bebeklerinin gelişimiyle ilgili en çok merak edilen bilgileri sunmaya çalıştık. Bebek gelişimi sayfamızı sürekli güncel tuttuğumuzu bilmenizi isteriz. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili bu sayfadan alacağınız tüm bilgilerin doğruluğunu yine de doktorunuzdan öğrenmenizi tavsiye ederiz. Her bebeğin farklı olduğunu, her bebek için özel durumların söz konusu olabileceğini unutmamalısınız. Eğer bebek gelişimi ile bu sayfada yer almasını istediğiniz, cevaplayamadığımız sorularınız varsa bize bilgi@bebeksayfasi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Her türlü yorum ve görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer bebek gelişimi sayfamızının faydalı olduğunu düşünüyorsanız başka annelerimizinde faydalanabilmesi için sayfamızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı bekliyoruz.

Bebek sağlığı, bebek hastalıkları, bebek beslenmesi, emzirme, bebek uyku problemleri, bebek aşıları, yenidoğan bebekler, bebeklerde ağlama veya kolik, bebek banyo ve cilt bakımı, prematüre bebekler, bebeklerde diş çıkarma gibi konularımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.