Akne tedavisinden probiyotiklerin kullanılabileceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Şerafettin Saraçoğlu, probiyotiklerin faydalarını sıraladı ve evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri verdi.

Yapılan son çalışmalar akne ve rozasea vakalarında probiyotik kullanımı ile daha hızlı ve güvenli iyileşme sağlanabildiğini gösterdi. Son yıllarda probiyotikler sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan ana maddeler olarak algılanmaktadır. Gerek yoğurtlarda bulunan gerekse toz formunda günlük destek ürünü şeklinde kullanılabilen probiyotikler, dost bakteri türleridir ve sağlığımızı devam ettirmek için gereklidirler.

Günümüzde barsaklar için çok yaralı olan bu dost bakterilerin sindirim sistemi yanında deri üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu gösterildi. Akne ve rosaseaya yatkın kişiler günlük aldıkları probitik kullanımı ile düzeldiği gözlendi. Vücudumuzda birçok bakteri bize zarar vermeden bizimle birlikte yaşarlar. Bu bakteriler aksine birçok organın normal çalışmasını sağlar. Probiyotiklerin akneli hastalarda nasıl yararlı olduğunu anlamak çok kolay olmadı. Çünkü etki mekanizması çok karmaşık. Şu anda probiyotik içeren krem veya maskeler ile benzer etkinin elde edilip edilemediği araştırılıyor. Aslında doğal yoğurttan elde edilen bazı maskeler, ülkemizde çok uzun yıllardır maske olarak kullanılıyor. Bu durumu batı tıbbı daha yeni keşfediyor.

Akneler için yoğurt maskesi

1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırılıp temizlenmiş yüze sürülecek. 15 dakika bekletildikten sonra yıkanacak. Bu maske haftada 2-3 kez kullanılabilir.