Pek çok hastalık ortak belirtilerle birbirini taklit edebiliyor. Bu nedenle kişi şikayetlerini önemsemeli ve mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Avusturya Sen Jorj Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Kaleli bazen çok ciddi hastalıkları bile maskeleyebilen tuzak hastalıklar konusunda bilgiler verdi.

Hemoroid mi? Kolon kanseri mi?

Hemoroid ya da basur, toplumda çok sık görülmekle beraber en yanlış bilinen hastalıklardan biridir.Hastalar çoğu kez, utandıklarından ya da önemsiz gördüğünden doktora başvurmazlar ve arkadaş ya da yakınlarından duydukları veya medyadan öğrendikleri doğru yanlış yöntemlerle başlarının çaresine bakma yolunu seçmektedirler.

Oysa hemoroid ya da basur, bazen can sıkıcı hastalıklarda da görülebilen belirtileri de göstermektedir. Rektal kanama, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik gibi bazı belirtiler Kolon kanseri veya Ülseratif Kolit ve Crohn hastalıklarında da görülmektedir. “Son birkaç aydır kabızlık şikayetim başladı” ya da “Makattan kanamam var” diyen birisi bunun kolon kanseri nedeniyle olmadığından emin olmak için mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Ailesinde kalın bağırsak kanseri öyküsü olan ve 40 yaşın üstündeki erkeklerin rektal kanama ya da bağırsak alışkanlıklarında nispeten ani değişiklik olması durumunda, gaitada gizli kan ve kolonoskopi ile kontrol edilmesi çok önemlidir.

Kalın bağırsakta polip dediğimiz mukozal oluşumlar, zamanla kolon kanserine dönüşme riski taşırlar. Bu oluşumların kolonoskopi ile saptanması ve polipektomi (polip çıkarılması) yapılması ileride gelişebilecek kolon kanserini önleyebilecektir. Ayrıca bazen makata yakın kanserlerin hemoroide neden olması da mümkündür. Bu nedenle özellikle rektal kanama ve kabızlık, basurdandır diyerek geçiştirilmemesi gerekir.