Şu anki ekonomik durumunuzun sadece cüzdanınıza etki ettiğini sanıyorsanız bir daha düşünün deriz! Çünkü stresin, cüzdanınıza olduğu kadar cildinize de kötü etkileri mevcuttur. Günümüzde birçok insanın git gide daha sık cilt problemlerinden muzdarip olmasının nedeni de günlük stresleridir.

Cildinizin sağlığı ile stres seviyeniz arasında direkt bir bağlantı vardır

Stres altındaki kişinin stres hormonu seviyesi artar. Bu da, ciltteki kolajenin zarar görmesine ve cildin iltihaplanmasına neden olur. Bunun sonucunda da yetişkin aknesi, rozasea ve sedef hastalığı gibi hastalıklar görülür. Ayrıca cildin erken kırışmaya başladığını da unutmamak gerekir!

Cilt hastalıkları stres ile birlikte kötüleşir

Cildinizin dışarı vurma zamanının stresli bir döneminize denk gelmesi bir tesadüf değildir. Stres, pek çok cilt hastalığına sebep olabilmektedir hatta uçuk gibi bulaşıcı hastalıklara bile neden olabilir.

Stresle alakalı olarak pek çok kişi egzama, kaşıntı gibi durumlarla da karşılaşabilmektedir.

Fazla dokunmak ve kaşımak durumu daha da kötüleştirir

Stresli zamanlarda yaptığımız ovuşturma ve kaşıma hareketleri cildimize daha fazla zarar vermemize neden olur. Hatta bu, kronik bir duruma bile dönüşebilir.

Stresinizi kontrol altına almanın yollarını bulun

Stresin cildinizde bıraktığı kötü etkilere ek olarak, zihninizde bu durumdan kötü etkilenir. Stresinizle başa çıkmak için ve zorluklarla mücadele etmek için yollar bulmanız son derece önemlidir. Eğer stres seviyenizin çok arttığını hissederseniz ve bununla tek başınıza başa çıkamazsanız, ailenizden biriyle, arkadaşlarınızla ya da bir profesyonelle görüşmenizin zamanı gelmiş demektir.