Hayatınızda sigara içmediğiniz ve sigara içilen alanlarda bulunmadığınız halde KOAH’ınız varsa başka bir maddeye maruz kalmış olabilirsiniz…

Adı sigarayla birlikte anılan ve en önemli nedeni sigara olan KOAH’la ilgili merak edilenleri ve KOAH neden olan risk faktörlerini Dünya Koah Günü’nde Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık’la konuştuk…

KOAH Riski taşıyıp taşımadığınızı merak ediyorsanız…

Sigara içiyorsanız risk altındasınız.

  • Sigaraya bırakmış olsanız da sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız sigara içenle aynı düzeyde riskiniz devam eder.
  • Yaygın olmasa da risk faktörlerinden biri karaciğerden salgılanan ve akciğerin hücrelerini koruyan Alfa 1 antitripsin enziminin belli bir oranın altına inmesidir.
  • Ülkemizde çok fazla görülen bir diğer risk faktörü de biomes maruziyetidir. İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun iç bölgelerinde insanların ısınmak, yemek yapmak gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları sap, saman, tezek gibi atıkların yakılmasıyla ortaya çıkan Duman, içerdiği biomas adlı madde nedeniyle sigara dumanıyla aynı zararı verir. Bu dumana uzun süre maruz kalan kadınlarda sigara içmedikleri ya da sigaraya maruz kalmadıkları halde KOAH görülür.
  • Risk oluşturan maddelerden biri de gençlik ve çocukluk döneminde geçirilen akciğer hastalıklarıdır. Zatürre erken teşhis ve zamanında tedaviyle akciğerlerde hasar bırakmaz. Ancak geniş alanları tutmuşsa ve geç teşhis edilirse akciğerde harabiyete yol açarak KOAH’a da zemin hazırlayabilir.
  • Maden işçileri, tersane işçilerinde görülen slikozis, asbestozis gibi hastalıklar da KOAH’a zemin hazırlayabilir.
  • Geçmişte astım gibi akciğer hastalığı geçirmiş kişi sigara da içiyorsa bu zarar daha da artar ve daha hızlı bir şekilde KOAH’a neden olabilir.
  • Anne ya da babanın anne hamileyken sigara içmesi durumunda bebeğin anne karnındaki akciğer gelişiminin normalden daha yavaş olması ve düşük doğum ağırlıklı doğması da çocuk sigara içmese bile gelecekte KOAH’a zemin hazırlayabilir.

KOAH’ı diğer akciğer hastalıklarından ayırt etmek kolaydır; ancak belirtileri dikkate alırsanız…