Bu mevsimde hemen herkes saçlarındaki kırıklardan şikâyet eder. Özellikle saçları biraz uzun olanlar, ellerine bir tutam saç alıp, her fırsatta uçlarına dokunur…

Saçlar her mevsimde kırılır ama sonbaharda, kış başında daha fazla farkına varırız.

Ne yapalım, saçımız uzun da olsa, kısa da olsa hepimizin başına gelir böyle şeyler. Sızlanmayla vakit kaybetmeden, hemen onları onarmaya girişmeliyiz. Saç kırıkların tıbbi adı (trichoptlosis) dir. Saç tellerinin ucunda koruyucu bir kılıf vardır. O hasar gördüğünde, özellikle kuru ve zayıf saçlar, derisi yüzülmüş tırnaklar gibi çatallanır.

Saçlardaki kırılmanın nedenleri

Saç tellerinin ucundaki koruyucu kılıf gittiyse, onu yeniden oluşturmak mümkün değildir. Size böyle şeyler vaat eden ürünler görürseniz hiç aldanmayın. Yapılabilecek tek şey, saçın hasar gören kısmını kesip sağlıklı bölümlerin kendini toparlamasına olanak vermektir. Saçlar uzadıkça saçlı derideki besleyici yağlar uçlara kadar erişmekte zorlanır. Böylece saç uçları korumasız ve gıdasız kalarak, zayıflar. Ayrıca uç kısımlar güneşe daha fazla maruz kalır. Diplerine oranla daha yaşlı olduğu için; şampuanlarla, ısıyla, kimyasal işlemler ve saç kurutma makinesiyle da daha fazla karşılaşmış olur. Kurumaya ve yıpranmaya hak kazanmış olur yani!

Önlemlerinizi alın

Saçlarınızı uzun tutuyorsanız, uçlarını düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Alabileceğiniz en etkin önlem budur. Kimyasal işlemlerden, ısıdan ve güneş ışığından elden geldiğince uzak durun. Ayrıca saçınızı aşırı yıkayarak yağsız bırakmayın, onu daima kremle, doğal maskelerle besleyin, nemlendirin. Ancak spordan sonra terli de bırakmayın. Çünkü ter saçları bozar. Bir de saç fırçanızı seçerken dikkatli olun. Onları kullanırken de şefkatli olun. Saçlarınızı kremlemeden taramaya çalışmayın.