Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, sıcak-soğuk farkının yüksek olduğu pastırma yazı olarak bilinen dönemde, başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere hastalık riskinin arttığını bildirdi.

Erkan, saatlik, günlük, haftalık zaman dilimlerinde hava sıcaklıklarındaki ani değişikliklerin vücudun koruma dengesini olumsuz etkilediğini belirtti. Vücudun aşırı sıcak veya soğuğa karşı kendisini hazırlamasına rağmen ani değişikliklere karşı aynı reaksiyonu gösteremediğini ifade eden Erkan, bu durumda insanların ekstra koruyucu önlemleri devreye sokması gerektiğini vurguladı.

İnsan sağlığı için mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerin normal zaman dilimlerinden çok daha riskli olduğunu dile getiren Erkan, şunları kaydetti:

“Halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen bu dönemde sabah hava kış soğuğu gibi olurken öğle saatlerinde sıcaklık 15-20 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu dönemde neredeyse üç mevsim bir arada yaşanıyor. İnsanların evden çıkarken mutlaka kazak, ceket, mont gibi kıyafetler giymesi, öğle sıcağında da bu kıyafetleri çıkarması gerekiyor. Organizmanın adaptasyon kabiliyeti zayıfladığında veya yitirdiğinde korunma şart. Aksi takdirde ani değişimlerden dolayı vücut sıcak-soğuk dengesini sağlayamayacağı için alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülmesi kaçınılmaz oluyor. Damlacık enfeksiyonu dediğimiz solunum yoluyla bulaşan hastalıkların en sık görüldüğü zaman da yine bu dönemdir.” Erkan, bu dönemde ne zaman yağış olacağı belli olmadığı için tedbirli olunması ve şemsiye taşınması gerektiği, ıslak elbiselerin vücutta kurumasının da zatürre başta olmak üzere çok ciddi hastalıkları beraberinde getirebileceği uyarısında bulundu.