Gitgide büyüyen kozmetik koleksiyonun makyaj masanda karmaşa yaratmaya başlayabilir. Yere düşen rujlar, kırılan allıklar, karışan maskaralar… Bu gibi sorunlarla karşılaşmaman için aşağıdaki 7 kuralı unutma!

1. Çekmeceleri tercih et
Makyaj malzemelerini çekmecende sakla ve böylece güneş ışığından ve dağınıklıktan koru. Böylece masa üstün ferah olacak ve yalnızca favori ürünlerin sergilenecek.

2. Temizle ve kategorize et
Son kullanma tarihi geçmiş makyaj malzemelerini saklamanın hiçbir anlamı yok. Aynısı asla kullanmayacağın ürünler için de geçerli. En son ne zaman kullandığını dahi hatırlamıyorsan, at gitsin. Sakladığın ürünleri bir çok kategoriye ayırabilirsin, bizim önerilerimizse şu şekilde: göz farları;eyeliner, göz kalemi ve kaş kalemi; maskara; primer ve fondöten; kapatıcı; pudra, allık ve bronzer; ruj; dudak parlatıcı ve dudak kalemi.

3. Alan yarat
Her ürün kategorisinin kendi alanı olmalı. Bir çok ev eşyaları satan mağazalarda plastik ev düzenleyicileri bulabilirsin.

4. Düzenli olarak kullandıklarını ayır
Gündelik hayatta göz farı kullanmıyorsan, elinin altında durmalarına gerek yok. Her gün kullandığın makyaj malzemelerini diğerlerinden ayırarak işini kolaylaştır.

5. Renklerini gör
Rujlarını ters olarak düzenlersen, altlarında yazan ismi ve rengi görebilirsin. Aynısı farlar ve pudralar için de geçerli. Eğer yukarıdan anlaşılacak gibiyse ters koymana gerek yok tabii, eğer değilse ters çevir ve etiketi gör! Aynı tonda olanları ise üst üste koy böylece aradığın rengi bulmakla dakikalarca uğraşma.