Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; günümüzde 600 milyon KOAH hastası bulunuyor. Her yıl 50 milyon kişi bu hastalığa yakalanırken, bunların 3 milyonu bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybediyor. Son yıllarda hastalığın daha iyi anlaşılması ve erken tanı sayesinde tedavisinde de başarı oranı artırıyor. 19 Kasım Dünya KOAH Günü’nde, Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez KOAH hastalığının basit bir test ile saptanabildiğini belirtiyor. 2030 yılında KOAH’ın dünyada üçüncü ölüm nedeni olabileceğini belirten Dr. Esra Sönmez bu hastaların özellikle bu mevsimde olmaları gereken aşıları ihmal etmemeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

KOAH’ın belirtileri neler?
Solunum yollarını tutan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes verirken ıslığa benzer ses, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor. Bu nedenle birçok kişi belirtileri önemsemiyor. KOAH hastalığında basit bir solunum fonksiyon testi ile erken tanı mümkün.

KOAH’ı neler tetikliyor?
Hava kirliliğinin artması ve beslenme düzeninin bozulması KOAH hastalığını tetikliyor. Hastalığın en büyük nedenlerinden biri sigara. Sigara içmeyen ancak sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin de bu hastalığa yakalanma riski var. Sigara kullanımının azaldığı ülkelerde hastalık oranları günden güne düşüyor. Kömür ve metal işletmeleri, tekstil atölyeleri ile kağıt imalathaneleri gibi çalışanların toza ve dumana maruz kaldığı meslek gruplarında da hastalığın görülme oranı fazla.