Hamilelikte bunalıma sebep olan ve hamilelerin sinirini bozan 6 temel şey nedir? Psikolog Ferahim Yeşilyurt bunları sıraladı.

Hamileliğin her döneminin kendine özgü psikolojik uyum süreçleri vardır. Hamileliğin ilk dönemi yeni duruma ve hamile olduğu gerçeğine uyumdur. Eğer çocuk planlı ve isteyerek dünyaya getiriliyorsa mutluluk duygusu yaşanır. Kuşkusuz kadının aile durumu, eşle ilişkisi, hamilelik durumunun yaratacağı yeni güçlükler ve gereksinmeler hamileliğe ilişkin annenin tutumunda etkin rol oynar.

Hamilelikte değişen hormonal yapıya ve sosyal değişimlere bağlı olarak stres artışı görülür. Bu dönemde duygusal değişimler görülebilir. Önceki dönemlere göre anne adayı daha sık sinirlenebilir. Toleransı düşebilir. Önceleri tepki göstermediği bazı durumlarda ani tepkiler verdiği görülebilir. En önemli nedeni hamilelikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimlere ilişkin yaşanan uyum güçlüğüdür.

Strese neden olan bazı hamilelik endişeleri

Hareket kısıtlılığı

Hamilelikle birlikte artık eskisi gibi koşturmacalı işlerden uzak kalmak gerekiyor. Bu durumda özellikle hareketli bir yaşam tarzına sahip anne adayları sıkıntı yaşayabiliyorlar. Arkadaşları tatil planlarken, hamileler daha az aktivite gerektiren programlar yapmak zorunda kalıyor. Yurt dışı tatilleri, uçak seyahatleri azalmaya başlıyor. Düşük tehlikesiyle birlikte güvenli bir yer olarak evi tercih etme ve dışarı çıkmalarda azalma olması anne adaylarının sıkıntısını artırabiliyor.

Fiziksel görünüm ve estetik kaygılar

Hamilelik ve doğum sonrasında vücutta, özellikle karın ve göğüs bölgesinde çatlamaların olacağına dair endişeler zaman zaman anne adaylarını rahatsız edebiliyor.