Prof. Dr. Oral Öncül antibiyotik kullanımıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu, “Elimizde çok az antibiyotik kaldı. Eğer onlara iyi bakmazsak çok yakında basit mikroplarla bile başa çıkamayacağız. Onları doğayı korur gibi, koruma altına almamız gerekiyor.”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı (KLİMİK) Prof. Dr. Önder Ergönül, bugün düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin antibiyotiği en gereksiz kullanan ülkelerin başında olduğunu, yazılan her 100 reçeteden 40’ında antibiyotik olduğunu belirtti.

ELİMİZDE ÇOK AZ ANTİBİYOTİK KALDI

İlaç firmalarının ekonomik nedenlerle yeni ve etkili antibiyotik geliştirmeye bütçe ayırmaması, dirençli mikroplara karşı elimizdeki silahları zayıflattığını söyleyen ve “Antibiyotik Yönetim Programı” uygulanması gerektiğini sbelirten Oral, “Artık elimizde ciddi hastalıkları tedavi edecek çok az miktarda antibiyotik kaldı. 2013 yılı verilerine göre Türkiye’deki 100 reçeteden 40’ında antibiyotik bulunuyor, hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 55’lere çıkan bir oranda antibiyotik reçete ediliyor. Bu nedenle de mikroplar antibiyotiğe dirençli hale geldi ve tedavisi de zorlaştı.” dedi.

Prof. Dr. Oral gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadele için topyekün bir mücadelenin gerektiğini söyledi. Antibiyotiklerin akılcı kullanımıyla hem enfeksiyonların daha kolay tedavi edileceğini belirten Oral, hem de ülke ekonomisine zararın önlenebileceğini söyledi.

İşte antibiyotiğin gereksiz kullanımını önlemek için yapılması gerekenler;

– İnsanlar kamu spotuyla bilgilendirilmeli

– Antibiyotikler reçetesizse ulaşılamaz hale gelmeli

– Medya antibiyotik konusunda bilinçlendirmeye katkıda bulunmalı