Minicik puntolarla okuması neredeyse imkansız. Çoğu zaman tam anlamıyla bir büyüteç gerekiyor. Bisküvisinden krakerine, çikolatasından gofretine pekçok ambalajlı gıdada benzer tablo hakim. Ama o minicik puntolarla yazılmış içerik etiketlerindeki bilgiler çok önemli! Zira, obeziteden kalp sağlığına hatta zayıf kalmaya yönelik önemli püf noktaları barındırıyor. Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu…

Hele de ince ve fit görünmek için pekçok yol deneriz de, o yollardan birinin de tükettiğimiz ürünlerin üzerindeki etiketleri okumaktan geçtiğini bilmeyiz. Pekçoğunuz da ‘biliyoruz ama o minicik yazıları okumak ne mümkün’ diyorsunuz şüphesiz. Haksız sayılmazsınız. Zira minicik puntolarla ürünlerin arkasında yazılan içerik bilgileri adeta okunmamak üzere yazılmış! Ama üşenmemek ve dikkatli bir şekilde okumak gerekiyor. Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu “Aldığınız gıdaların ambalajındaki içerikler, obeziteden kalp damar hastalıklarına, şeker hastalığından yüksek kan yağı seviyelerine ve organ çevresindeki yağlanmaya dek ne kadar dikkatli davranmamız gerektiğini her seferinde yüzümüze vuruyor” diyor. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğince gıda etiketlerinde ‘gıda adından içindekiler listesine, gıdanın net miktarından özel muhafaza koşullarına, üretici firma adı ve adresinden kullanma talimatına’ dek birçok bilginin yer alması zorunlu.

Etiket okuma alışkanlığımız yok

Türkiye’de etiket okuma alışkanlığı konusunda yapılan bir çalışmaya göre; tüketicilerin %40’ının satın aldığı ürünlerin etiketini “bazen”, %10’unun ise “nadiren” okuduğu ortaya çıkmış. Yine yapılan çalışmalarda, özellikle çağımızın en önemli sorunlarından biri olan obezite ile mücadelede önem taşıyan ‘besin değeri bilgileri’nin etiket bilgilerine göre daha az okunduğu, en çok okunan etiket bilgilerinin ise üretim ve son tüketim tarihi olduğu saptanmış. Diyetisyen Torluoğlu “Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam adına sağlıklı beslenme alışkanlığını benimsemiş bireylerin etiket okuma alışkanlığı konusunda daha dikkatli oldukları ortaya konulmuş ve besinsel içerikleri daha detaylı değerlendirerek uzun süreli olarak daha zayıf ve sağlıklı kaldıkları gösterilmiştir ” diyor.