Piyasaya “zararı azaltılmış” olarak sunulan elektronik sigara başta olmak üzere dumansız tütün ürünlerinin, akciğer rahatsızlıklarının yanı sıra kanser ve kalp krizi riskini artırdığı belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim ve Türk Toraks Derneği Üyesi Funda Öztuna, Türkiye’de son dönemde sigara yasaklarının artmasıyla birlikte tütün şirketlerinin dumansız tütün ürünlerini pazarlama yoluna gittiğini ifade etti.

Dumansız tütün ürünlerinin “zarar azaltma”adı altında satıldığını ancak zararlı etkilerinin sigaradan hiç de farklı olmadığını vurgulayan Öztuna, “Bunun tek özelliği dumansız olması, yani çevreye zarar vermemesi ancak bunun dışında bir çok önemli bir çok sağlık sorunu için risk taşıyor” dedi.

Dumansız tütün ürünlerinin e-sigara başta olmak üzere, çiğneme şeklinde sıkıştırılmış tütün, ıslak ya da kuru enfiye şeklinde sunulduğunu anlatan Öztuna, bunların sigara bırakma üzerinde de herhangi bir olumlu etkisi olmadığını söyledi.

Öztuna, e-sigaranın diğer tütün ürünleri gibi bağımlılığın nedeni olan nikotin içerdiğini vurgulayarak, içerdiği toksik, katkı maddeleri, tatlandırıcılar ve tasarımlarıyla önce gençleri hedeflediğini kaydetti.

sağlık bakanlığı tarafından e-sigaranın 2013 yılında yasaklandığını hatırlatan Öztuna, şu değerlendirmede bulundu:

“Dumansız tütün ürünleri, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sigara bırakma tedavisindeki asıl amaç, hastanın tütün ve tütün ürünlerinden tamamen uzak kalmasıdır. Tütün kontrolü alanında uygulanan zarar azaltma stratejilerindeki amaç tütün kullanımına bağlı risklerin azalmasını sağlamaktadır. Sigara şirketleri bunu fırsata dönüştürmek için dumansız tütün ürünleri geliştirmiştir.”