Düz bir karına sahip olmak herkesin hayali! Peki, bunun için neler yapılmalı? Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, bel çevresi yağlarından kurtulmak ve düz bir karına sahip olmak için önerilerde bulundu.

Ağıllı, kalori hesabının sağlıklı beslenmeye atılan ilk adım olmasına rağmen karbonhidrat, protein, yağ içeriği, gün içindeki dağılımı ve besinlerin spesifik özelliklerini dikkate almadan tek başına kalori hesabı yapmanın yarar getirmeyeceğini söyledi.

Diyetinizde doğru yağlardan faydalanın

Fast food ürünler, trans yağ içeren işlenmiş gıdalar, hayvansal kaynaklı yağlardan uzak durulmasının önemine değinen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı; doğru yağlar olan badem, fındık, ceviz, keten tohumu, avokado, balık yağı, zeytin ve zeytinyağının diyet programında yer alması gerektiğini söyledi.

Bu meyveler, vücudun yağ depolama kapasitesini düşürüyor

Klorojenik asidin, kavrulmamış kahvede daha fazla bulunduğunu ve yağ yakımını artırdığını belirten Ağıllı, en fazla yeşil çayda bulunan kateşinin de bağırsaklardan yağ atımını sağladığını ifade etti. Doğru beslenmede meyvelerin öneminin altını çizen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı; ananas, kivi, greyfurt, yaban mersini, mango, erik ile ahududunun yüksek antioksidan içeriği ile vücudun yağ depolama kapasitesini düşürdüğünü vurguladı.

Bel çevresini incelten ara öğünler

Arzu edilen bir karın yapısına sahip olmak için ara öğünün önemine dikkat çeken Ağıllı, uygulaması son derece basit ara öğün tavsiyesinde de bulundu:

“5 yemek kaşığı light yoğurt, ince 1 dilim ananas, 1/2 adet kivi, 1 yemek kaşığı yaban mersini, 10 adet badem, 1 yemek kaşığı keten tohumu, 1 tatlı kaşığı tarçın tatlı istediğinizi karşılarken yağ yakımınız hızlanır.”