Hamilelik boyuncu hangi besinlerin tüketileceği, hangi besinlerden uzak durulacağı hakkında birçok bilgi ve liste var. Peki, hamile kalmayı kolaylaştıran besinler hangileri? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok, doğurganlığı destekleyen 7 besini sıraladı ve bu besinlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Fasulye

Fasulye doğurganlığı arttıran sihirli bir yiyecektir. Harvard School of Public Health’de hamile kalmaya çalışan 19.000 kadın üzerine yapılan araştırmaya göre yüksek oranda hayvansal protein tüketen kadınların %39’unda infertilite (kısırlık) yaşandığını göstermiştir. Ancak daha çok bitkisel protein tüketen kadınlarda bu sorun daha az gözlenmiştir. Fasulye sevmiyorsanız nohut, mercimek ve fındık yemeniz halinde de yüksek oranda bitkisel protein almış olursunuz.

Dondurma

The Nurses Health Study’e göre günde 1 veya 2 porsiyon süt ve süt içeren yiyeceği (örneğin dondurma) tüketmeniz yumurtlama kapasitenizi koruyacaktır. Harvard School of Public Health, MD, Assistant Professor Jorge E. Chavarro’nun araştırmasına göre sütten yağı kaldırırsanız seks hormonlarının dengesini ve dolayısıyla yumurtlama döngüsünü de olumsuz etkilersiniz. Bu nedenle yağsız veya az yağlı süt tüketmenizi tavsiye etmemektedir.

Yapraklı yeşillikler

Ispanak, marul, roka, brokoli ve diğer koyu yapraklı yeşillikler yüksek miktarda folat içermektedir. Folat, B grubu bir vitamindir ve yapılan çalışmalar yumurtlamayı arttırıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Salatanızı eşinizle de paylaşın, çünkü erkeklerin de yüksek miktarda folat alması spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve doğacak bebeğinizin genetik problemli veya düşük riskli olmasını önler. University of California Berkeley’s Public School of Health’de 97 sigara içmeyen erkek üzerinde yapılan çalışma, yüksek miktarda vitamin alımının anormal sperm sayısını %20 azalttığını göstermiştir.