Çoğul gebelik denince gözümüzde canlanan tablo; sokakta ilerleyen bir ikiz puseti, tüm ilgiyi çeken, gören herkesi içten gülümseten çerçevelik bir fotoğraf karesi… Anne ve baba için ise böylesine zorlu bir görevi başarıyla gerçekleştiriyor olmanın haklı gururu…

“İkizler özeldir, çifte mutluluktur, tarih boyunca kişilere verilmiş bir armağandır” diyen Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, “Çoğul gebelikler riskli gebeliklerdir. Biz kadın doğum uzmanları, özellikle gebeliğin her aşamasını dikkatli takip etmek ve anne baba adaylarımızı doğru yönlendirmek zorundayız. Günümüzde modern obstetrik ve yeni doğan bakım koşulları sayesinde, her bebeğin ayrı birer birey olarak dikkatli izlemi ile sağlıklı gebelikler mümkündür ve sağlıklı bebekler dünyaya gelecektir” diyor ve merak edilen soruları cevaplıyor:

Çoğul gebelikler toplumda ne sıklıkta görülür?

Çoğul gebelikler tüm doğumların %1-2’sini oluşturur. İkiz doğumlar 80 doğumda bir, üçüzler 7500’de bir, dördüzler ise 650.000’de bir görülür. Son 25 yıl içerisinde ikiz gebeliklerde % 65, üçüz ve üstü gebeliklerde ise % 500 oranında artış görülmektedir. Bugün tüp bebek tedavilerinde ana hedef; en yüksek oranda eve bebek götürme şansına sahip olmak için tekil gebelik elde etmektir. Ancak transfer edilen embriyo sayısıyla doğru orantılı olması nedeniyle çoğul gebelikler de kaçınılmazdır. Çoğul gebelik oranı % 30-35’dir, bunun da % 85’ini ikiz gebelikler oluşturur.