Ayakkabı Uzmanı Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, çocukların sağlıklı ayak gelişimi için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.

Henüz emeklemeye başlamamış bebeklerin ayak yapıları oldukça hassastır. Bebeklerin hassas ayakları için en sağlıklısı, onları yalın ayak yani ayakkabısız yürütmektir. Bebeklerin sadece çorap ya da doğal ürünlerden üretilmiş yumuşak patikler ile yürümesi gerekir. Ayakkabı sadece dış ortamda ayakları korumak için giydirilmelidir.

Bebek emeklemeye başladığında ise etraftan gelebilecek darbelere karşı ayağı korumak gerekir. Bu evrede bebeğin ayak şeklinin bozulmaması için doğru ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Bebeklerin ayak yapısı yetişkinlerden çok farklıdır. Ayağın parmaklara doğru olan kısmı daha geniş, topuk kısmı ise daha dardır. Ayak parmaklarının rahat hareket etmesini engelleyen çoraplar, patikler ve sandaletler bebeğin ayak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kaba ve ağır ayakkabılar ise çocuğun erken ve güzel yürümesini engelleyecektir.

İlk adım ayakkabısı ne zaman giydirilmeli?

Çocuğunuz tüm gün kendi başına yürümeye başladığı zaman ilk adım ayakkabısı kullanma zamanı gelmiş demektir. İlk adım ayakkabısı yumuşacık ve ayağı koruyan özellikte olmalıdır. Adım atarken görülen hafif içe basmalar, henüz ayak kavisi belirgin olmadığı için normal karşılanmalıdır.

Yanlış ayakkabı seçimi nelere yol açıyor?

Yapılan yanlış ayakkabı seçimleri ayaklarda deformasyon ve tedavisi zor sağlık sorunlarına neden olabilir. Yanlış ayakkabı seçimi çocuğun ayak tabanındaki kavisin, yani çukurun düzgün oluşmasını, ayak adalelerinin sağlıklı gelişmesini ve yürüme denge refleksinin doğal gelişimini engeller.