Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşad Ünlühızarcı, diyabetin, organları sinsi sinsi çürüten bir hastalık olduğunu söyledi.

Ünlühızarcı, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülini etkili şekilde kullanılamaması durumunda gelişen diyabetin ömür boyu süren bir hastalık olduğunu ifade etti. Diyabetin tip 1 ve tip 2 olarak ayrıldığını belirten Ünlühızarcı, halk arasında “kan şekeri yüksekliği” olarak bilinen tip 2’nin çocuklar da dahil olmak üzere toplumun yüzde 15’ini etkilediğini söyledi.

Türkiye’de her 100 kişiden 10’unun diyabet hastası, 5’inin ise diyabete yatkın olduğunu dile getiren Ünlühızarcı, şunları kaydetti:

“Obezite arttıkça diyabet görülme sıklığı da artıyor çünkü diyabetin en önemli nedenleri arasında aşırı kilo geliyor. Diyabet, organları sinsi sinsi çürüten bir hastalıktır. Hastalarımız, ‘şekerim 200-300 ama ben iyim’ gibi yanlış bir düşünce içerisine giriyor. O an kendini belki iyi hissediyor olabilir ancak kalp, böbrek, göz başta olmak üzere tüm organların zamanla hasar gördüğünün farkına varamıyor. Bugün hastanelerin kroner bakım ünitelerinde 10 hastanın 5’inde diyabet vardır. Dolayısıyla diyabet aslında şeker yüksekliğinin ötesinde bu yüksekliğin neden olduğu hasarlarla insan hayatını etkiliyor.”

“DİYABET KALBİ ETKİLEDİĞİ ZAMAN ÖLDÜRÜYOR”

Diyabet hastalarının, organların içten içe zarar gördüğünü anlayamadığını, bunu anlatabilmek için de her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü etkinliklerinin düzenlendiğini ifade eden Ünlühızarcı, “Diyabet, kalbi etkilediği zaman öldürüyor, böbreği etkilemesi durumunda diyalize mahkum bırakıyor, gözü etkilemesi durumunda ise kör ediyor. Diyabet nedeniyle birçok kişinin ayağı kesilebiliyor. Trafik kazaları bir kenara bırakırsak sakat kalmaların en önemli nedenleri arasında diyabet geliyor. Bu kadar önemli sonuçları olan hastalığın insanlar tarafından daha fazla önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. ‘Bana birşey olmaz’ düşüncesiyle hareket edilmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.