bebeklerde kabızlık kabizlik yalanci kabizlik bebeğim kabız oldu bebeğim 3 gündür kaka yapmıyor kaka yapamayan bebekler bebekte kaka yapma güçlüğü bebeklerde dışkılama


Birçok anne ve babanın derdi haline gelen yalancı kabızlığı anlamanın yollarını Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı. Yalancı kabızlık halk diline fazlasıyla yayılmış olsa da tıpta böyle bir tabirle karşılaşmayız. Yani kabızlık olarak tarif edilen bu durum aslında gerçek bir kabızlık değildir. Bunu anlamak için sorulması gereken ilk soru bebeğin kakasının sert olup olmadığıdır. Yalancı kabızlıkta dışkının sıvı olduğunu belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, yalancı kabızlık hakkında önemli bilgiler verdi.

Yalancı kabızlık adını verdiğimiz bu hastalıkta kakalar sıvı ve yumuşak olmaktadır. Yalancı kabızlık genellikle sadece anne sütünden faydalanan ek besine geçmemiş bebekleri etkiler. Sadece anne sütün alan bir bebeğin kakası sıvı olmaktadır.

Anne ve babalar düzenli tuvaletini yapan bebeklerinin birkaç gün yapmadığını fark ettiklerinde endişeye düşebilirler. Bu sorunu bebeklerin ilk aylarından itibaren görüyoruz. Nedeni bebeklerin yatarak tuvaletlerini yapmak zorunda olmalarından kaynaklanır. Bebeklerin karın kaslarının fazla gelişmemiş olması nedeni ile de zorlanma yaşayan bebekler kısa süreli fakat küçük sorunlar yaşamaktadır. Bebeğin ilerleyen aylarda büyüyüp kaslarının eskiye oranla daha fazla gelişmesi, ek besin ve oturarak yeme alışkanlığına geçilmesiyle hastalık durumu kendiliğinden düzelme gösterir.