çocuklarda kafatası şekil bozukluğu kask tedavisi


Bebeklerdeki kafatası şekil bozuklukları, son dönemde uygulanmaya başlanan “kask tedavisi” ile 3-4 ayda giderilebiliyor

Bebeklerin kafatasında yatış pozisyonundan kaynaklanan şekil bozuklukları, “kask tedavisi” olarak adlandırılan yöntemle 3-4 ayda tedavi edilebiliyor.

Bebeklerdeki kafatası şekil bozukluğu, anne karnında ya da doğum sonrası değişik nedenlerle oluşabiliyor. Kafatası şekil bozukluklarının büyük bir kısmı, yatış pozisyonundan kaynaklanıyor.

Uzmanlar, araştırmalara göre, şekil bozukluğunun ikizlerde ve erkek bebeklerde görülme ihtimalinin fazla olduğununu belirtiyor.

Kuzey bebek de aynı yöntemle şifa buldu

İstanbul’da yaşayan Damla Dizdar ve Alparslan Kılıçarslan çifti, yaklaşık 3 ay önce, 10 aylık ikizleri Kuzey ve Koza’nın kafatasında şekil bozukluğu fark etti.

Koza’nın kafatasındaki şekil bozukluğu, kaska gerek kalmadan yüzüstü aktiviteleriyle düzeldi. Kuzey’e ise İstanbul’da özel bir hastanede kask tedavisi yöntemi uygulandı.

Bu tedavi yöntemini doktorların önerdiğini belirten anne Damla Kılıçarslan, Kuzey’e kask takıldıktan 20 gün sonra kafatasında gözle görülür düzelme olduğunu ifade etti.

Kaskın kullanımına ilişkin bilgi veren Kılıçarslan, “Kask çocuğun 23 saat kafasında kalıyor, sadece banyo için çıkarıyoruz. En fazla 1 saat kafasında olmaması isteniyor. Kaskın içini yüzde 70 saf alkolle temizliyoruz. Her gün kafasını şampuanlıyoruz yoksa kafasını kaşıyor. Alıştı, hiç zorluk çekmedi” diye konuştu.

Baba Alparslan Kılıçarslan ise ikiz bebeklerinin ömür boyu kafasındaki yamuklukla yaşamasını istemedikleri için böyle bir yöntemi tercih ettiklerini dile getirdi.