Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, kendisinin de içinde bulunduğu Avrupa Omurga Çalışma Grubu’nun bu alandaki çalışmalarına değinerek özel önerilerde bulunuyor.

Ortalama yaşam süremiz gittikçe artıyor. Tıp dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde birçok hastalık eskiye oranla çok daha kolay tedavi edilebiliyor. Ancak vücudumuzu taşıyan omurga sistemimiz modernleşen dünyada her geçen gün daha fazla yıpranıyor. Öyle ki 60 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 60’ında ciddi skolyoz ve artmış kifoz gibi omurga deformiteleriyle karşılaşılıyor. Üstelik bu sorunları düzeltmek çok da kolay değil. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, kendisinin de içinde bulunduğuAvrupa Omurga Çalışma Grubu’nun bu alandaki çalışmalarına değinerek özel önerilerde bulunuyor.

Hayatları KOAH hastası kadar zor

İçerisinde Türkiye, İspanya, Fransa ve İsviçre’den uzmanların bulunduğu Avrupa Omurga Çalışma Grubu, erişkin omurga deformitelerini masaya yatırdıve.Erişkin omurga deformitelerinin yaşam kalitesine etkisi diyabet, tansiyon, KOAH ve artrit gibi hastalıklarla karşılaştırıldı.Araştırmanın sonucu öyle çarpıcıydı ki Avrupa Omurga Derneği’nin en iyi bilimsel çalışma ödülünün de sahibi oldu. Omurga deformitelerinin yaşam kalitesini en az diğer kronik hastalar kadar etkilediğini belirtenProf. Dr. Ahmet Alanay, “Omurga sorunları zaman zaman hastaların 10 metre dahi yürüyememelerine neden oluyor. Bu durum KOAH hastasının rahat nefes alamaması kadar zor bir durum” diye konuşuyor.

Yaş ilerledikçe sorunlar artıyor