Yeni yürüyen bebeğe ayakkabı alınmalı mı? Bebeğe ne zaman ayakkabı almalı? Bebek ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğe ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli? 10 aylık bebek ayakkabısı bebek yürüyüş ayakkabısı bebek ayakkabisi bebek ayakkabı numarası bebek ayakkabı bebeğin ayakkabı numarası bebek için ayakkabı bebek nasıl ayakkabı giyer


Kızımız ilk adımlarını attı. Ne tip ayakkabılar seçmeliyiz?

Yeni yürüyen bebek için en iyisi hiç ayakkabı giymemektir. Doktorlar eller gibi, ayaklarında en iyi gelişiminin çıplakken olduğunu söylerler. Çıplak ayakla yürümek ayağın şeklinin ve kuvvetli eklemlerin oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Hava sıcak olduğunda ev içinde ona ayakkabı giydirmeyin. Hatta yerler güvenli ise bahçede de. Özellikle kumda çıplak ayak yürümesi onun için güzel bir egzersizdir. Ancak güvenlik ve sağlık açısından (bebeğinizin cama veya köpek pisliğine basmasını istemezsiniz) ve elbette ki görünüşü için de bebeğinizin çoğu zaman bir çift ayakkabıya ihtiyacı olacaktır.

Bebeğinizin sanki ayağında ayakkabı yokmuşçasına rahat olabilmesi için ayakkabı seçerken şunlara dikkat edin:

Esnek tabanlar: Kolay esnemeyen ayakkabılar ayağın doğal hareketleri ile çelişecektir. Birçok doktor ilk adımlarda lastik ayakkabı önerirken bazıları da klasik ilk adım ayakkabılarını öneriyorlar. Ayakkabı seçerken doktorunuza danışın ve almadan önce test edin.

Düşük bileklik: Yüksek bileklikli ayakkabılar almayın, muhtemelen anneniz size bu tip ayakkabılar almıştır (siz yeni yürürken). Bu tip ayakkabılar daha stabil olmalarına karşın, birçok doktor bunların eklem hareketleri ile çeliştiğini savunmaktadır. Henüz yürüyemeyen bir bebeğe, destek olsun diye kesinlikle yüksek bileklikli ayakkabı alınmamalıdır.

Delikli ve esnek üstü olan ayakkabılar: Sağlıklı olmak için, ayakların egzersiz ve hava almaya ihtiyacı vardır. En iyi egzersiz ve havalanmayı deri, bez ve kanvas ayakkabılar sağlar. Plastik ayakkabılar havalanmayı azaltır ve çok terlemeye sebep olur. Üzerinde geniş bantları olan koşu ayakkabılarından da kaçının çünkü bunlar da fazla terlemeye sebep olurlar. Eğer yağmurlu havalar için lastik bot almak zorunda kalıyorsanız bunları sadece kötü havalarda kullanın ve evde çıkartın.