Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş, Türkiye’nin yaşlı bakımı turizminde fırsat niteliğinde birçok avantaja sahip olduğunu belirterek, “AB ülkelerinin yaşlı bireylerinin aktif, mutlu ve sağlıklı yaşam sürmeleri konusunda güçlü çözüm lokasyonlardan birisi Türkiye olarak gözükmektedir” ifadesini kullandı.

İbiş, yaptığı açıklamada, dünyanın her geçen gün yaşlanma sorunuyla daha fazla yüzleştiğini vurgulayarak, 60 yaş üstü insanların yüzde 87’sinde hipertansiyon, diyabet, akciğer yetmezliği ve beyinsel yaşlanma hastalıkları başta olmak üzere devamlı ve ilerleyici sağlık sorunlarının görüldüğünü söyledi.

Bu hastalıkların, başka hastalıkların da ilavesiyle daha çözümsüz hale geldiğine dikkat çeken İbiş, söz konusu durumun aileler ve sosyal güvenlik sistemlerinde başa çıkılması zor pozisyonlar doğurabildiğini belirtti.

En yaşlı ülke Japonya

İbiş, sağlık sistemlerindeki gelişmeler ve acil durumlarda hastanelere hızlı ulaşım olanaklarının artmasının yaşam sürelerinin de uzamasını sağlayan temel faktörlerden olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Dünyada 65 yaş ve üzerindekilerin nüfus içerisindeki oranı yüzde 10 iken ülkemizde bu oran yüzde 7,7 civarındadır. 2023’te ülkemizdeki yaşlı nüfusun yüzde 10, 2050’de yüzde 20, 2075’te ise yüzde 28 seviyelerine çıkması beklenmektedir. Dünyanın yaşlı nüfusunun ise 2050’de yüzde 20’nin üzerinde olması beklenmektedir.

En yüksek yaşlı nüfus oranına 2012’de sahip olan ilk üç ülke sırasıyla yüzde 24,4 ile Japonya, yüzde 21,1 ile Almanya ve yüzde 20,8 ile İtalya’dır. Türkiye 2012’de bu sıralamada 91’inci sırada yer alacak.”