Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemâl Atatürk şimdiye kadar az sayıda sinema ve televizyon filminde konu edildi. Sizler için Atatürk’ün anlatıldığı ya da içinde geçtiği en çok öne çıkan sinema filmlerini derledik. 28 Ekim 2014

Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde; “ Sinema, gelecekteki dünyanın bir dönüm noktasıdır. Şimdi bize basit gibi gelen eğlence olan radyo ve sinema, bir çeyrek asra kalmadan yeryüzünün çehresini değiştirecektir. Japonya’daki kadın, Amerika’daki zenci, Eskimo’nun ne dediğini anlayacaktır. Tek ve birleşik bir dünyayı hazırlamak bakımından sinema ve radyonun keşfi yanında tarihte devirler açan matbaa, barut, Amerika’nın keşfi gibi olaylar oyuncak nispetinde kalacaktır ” diyerek sinemanın önemini belirtmişti. Peki şimdiye kadar Atatürk hangi filmlerde canlandırıldı?

MUSTAFA

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı. ‘Mustafa’da başrol Yetkin Dikinciler’indi.

VEDA

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi… Yine hem Selanik’i hem de Dolmabahçe’yi kapsayan bir Atatürk filmi. Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği ve müziklerini bestelediği iddialı yapımda Bartunç Akbaba, Atatürk’ün 14 – 17 yaş arasındaki halini, Sinan Tuzcu da yetişkinliğini canlandırmıştı.