Türkiye’de işsizlik Ağustos ayında yüzde 10,1’e çıkarak son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Aynı dönemde tarım dışı sektörlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 12,3 olarak gerçekleşti.

İşsizliğin özellikle son aylarda hızlı artmasını ‘iyi sinyaller değil’ sözleriyle yorumlayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Enstütüsü Müdürü Serkan Öngel, “İşsizlikte artış eğilimi devam ediyor.

Özellikle de eğitimli kesimde yaşanan işsizlik artışı kaygı verici” diyor.

Yılbaşından bu yana hükümetin iç talebi kısmak için aldığı tedibrlerin istihdama olumsuz yansıdığını ifade eden Öngel, “İkinci çeyrekteki yüzde 2,1’lik büyüme çok düşüktü. Büyümedeki yavaşlamanın özellikle sanayi ve inşaat sektörlerinde istihdamı azalttığını görüyoruz” diye devam ediyor.

Ancak Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nden (BETAM) uzman araştırmacı Zümrüt İmamoğlu aynı fikirde değil.

İlk iki çeyrekte hem Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybının hem de kredilerdeki büyümeye karşı alınan önlemlerin ekonomiyi yavaşlattığını hatırlatan İmamoğlu, “Bu önlemler ekonomiyi yavaşlattı. Bunun da bir sonucu olarak tarım dışı istihdamda son üç ayda 1,3 puanlık artış yaşandı” diyor.

İmamoğlu’na göre ekonomide üçüncü çeyrekle birlikte başlayan toparlanma işsizlik verilerine de olumlu yansıyacak: “Üçüncü çeyrekte toparlanma vardı. Dördüncü çeyrekte de bunun sürmesini bekliyoruz. Yılsonu büyümesi tahminimiz yüzde 3 civarında. Bu toparlanmayla birlikte işsizlikte de bir miktar gerileme görebiliriz.”

Metodoloji etkiledi mi?

İşsizlik verilerinde tartışma yaratan bir diğer konu ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) metodoloji değiştirmesi.