23 NİSAN’IN ANLAM VE ÖNEMİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı bütün çocuklara hediye etti. Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi. Çocuk Bayramı ilk etapta, savaşlarda anne ve babasız kalan kimsesiz çocukları sevindirmek amacını taşımaktaydı. UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı ilan etmesinin ardından TRT, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni hayata geçirdi. Böylece 23 Nisan bayramı tüm dünyada kutlanmaya başlandı. Takvimlerin 23 Nisan’ı gösterdiği günde, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar kutlamalara katılmakta… Bu bayram gününde çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

1933 yılında Atatürk’ün başlattığı gelenekle, çocuklar devlet makamlarına kabul edilmekte ve çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesiyle kutlamalar devam etmektedir.

23 NİSAN`IN ÇOCUKLAR AÇISINDAN ÖNEMİ

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk`ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine yabancı ulus­ların çocukları da katılır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.” diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan`da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan`da bütün Türkiye bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar.