etkinlik, bebek ve çocuk etkinlikleri


21-26 Nisan arasında üçüncü kez perdelerini açan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, çocuklar için dolu dolu bir program sunuyor.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, bu sene de rengarenk karakterlerle dolu zengin bir film seçkisini çocuklarla buluşturuyor. 21-26 Nisan arasında düzenlenecek festival için hazırlanan; tümü sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazıya sahip filmler, erişilebilir mekanlarda gösterilecek. Festival sayesinde, görme, işitme ve ortopedik engeli bulunan çocukların görebilen, duyabilen yaşıtlarıyla birlikte film izlemelerine imkan sağlanacak. Festivalde, çocukların sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek için bir de atölye düzenleniyor. Canlandırma Atölyesi’nde, işitme engelli çocuklar bir canlandırma filmin nasıl üretildiğini öğrenecek ve kendi kısa canlandırma filmlerini yapacaklar. Bu sene ilk kez düzenlenen Otizm Dostu Gösterim’de ise otizm spektrum bozukluğu olan çocuk ve gençler, yakınları ile birlikte film izleyebilecekler.

Çocukları bekleyen filmler
Festival süresince; ilham kaynağı Yunan mitolojisi ve Kuzey ülkelerinin masalları olan Cesur Tavşanın Sihirli Macerası; Hıçkıdık ile ejderhası Dişsiz’in soluksuz maceralarını anlatan ve çocuklar kadar yetişkinlerin de keyifle izleyeceği Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2; yaşadığı adaya dev bir maymun şeklinde bir kumarhane inşa etmeye başlayan Carlo ile plaj devriyesi Marco arasındaki mücadeleyi anlatan Kahraman Maymun ve iki farklı kasabada yaşayan Rimolar ve Zimolar’ın dargınlık hikayeleri üzerine kurulu, Türkiye’nin ilk kukla çocuk filmi Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış filmleri çocukları bekliyor.