Bilim insanları, sezaryen doğumla dünyaya gelenlerin, normal doğumla dünyaya gelenlere oranla ilerleyen yaşlarda obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, PLoS One adlı dergide yayımlanan araştırmada, 38 bin doğum incelendi. Sonuçlar, sezaryen doğumların obez olma riskinin yüzde 22 arttığını gösteriyor.
İngiliz araştırmacılar, sezaryen doğumların uzun vadede yaratacağı sonuçlar hakkında kadınları bilgilendirmenin önemli olduğunu belirtiyor. Fakat uzmanlar, nasıl bir etkileşim olduğunun henüz belirsiz olduğu görüşünde.

Araştırmaya göre normal doğumla dünyaya gelen her 100 yetişkinden 60’ında kilo fazlalığı veya obezite görülüyor. Sezaryenle doğan her 100 kişide ise bu rakam 65’e çıkıyor. Sonuçlar, sezaryen doğumların kişinin vücut kitle endeksine (BMI) ortalama yarım kilogram eklediğini gösteriyor.

Londra’da Imperial College adlı üniversitede görevli araştırmacı Dr. Matthew Hyde, BBC’ye yaptığı açıklamada “Bu her 100 kişide 5 fazla demek. Bu endişe verici. Bu vücut kitle endeksinde yalnızca yarım birim bir artış anlamına geliyor, ama bu artış tüm nüfus genelinde yaşandığında kilo artışı ve yan etkilerini görebilirsiniz.” dedi.

Hyde, çocuk doğumlarına ilişkin tavsiyelerin yalnızca bebek ve anne için doğumdan hemen sonra karşılaşılabilecek sonuçlara odaklandığını, uzun dönemde doğabilecek sorunların da ele alınması gerektiğini söyledi.

STRES VE BAKTERİ ETKEN

Daha önce yapılan araştırmalar, astıma yakalanma riskini de sezaryen doğumla bağlantılı olabileceğini ortaya koymuştu.
Normal doğumun obeziteden koruyabileceğine ilişkin iki ana teori var; normal doğumun yarattığı stres, bebeğin genlerinde değişiklik yaratabilir
Normal doğum esnasında, annesinin doğum kanalından geçen bebek bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bakteriler alır.
Araştırma, başka faktörlerin de etken olabileceği gerekçesiyle şişmanlığa yalnızca sezaryen doğumun sebep olduğunu kanıtlayamıyor.