Ana kucağı

Ana kucağı

Ana kucağı

Ana kucağı nedir ?

Ana kucağı, bebeği içine yatırdığınız zaman bebeğinizin kendisini tıpkı kucakta taşınıyormuş gibi hissetmesine yarayan ve özellikle uykuya dalmadan önce bebeğin rahatlamasını, kendini güvende hissetmesini sağlayan bir çeşit yataktır. Ana kucağı anneler için vazgeçilmez bir aksesuardır.

Ana kucağı kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız

 

 

 

Ana Kucağı genel olarak ikiye ayrılmaktadır.

1-Oto Koltuğu Olarak da Kullanılabilen Ana Kucakları
2-Ev Tipi Ana Kucağı

 

Oto Koltuğu Olarak da Kullanılabilen Ana Kucakları:

Bir bebek taşıma sistemidir. Özellikle son yıllarda oto koltuğu olarak da kullanılabilen ana kucaklarının üretiminde artış gözlemlenmektedir. Uluslararası Standartlarda GR0 olarak adlandırılan ve 0-13 Kg arası bebeklerin taşınmasına yarayan ürünler bu gruba girer.

Amerika ve diğer bir çok ülkede doğum sonrası hastaneden taburcu olurken bir görevli aracınızda oto koltuğu olup olmadığını mutlaka kontrol eder. Eğer bu ürünü temin etmediyseniz bebeğin bu araçla yolculuğuna izin verilmeyecektir. Bu konunun önemini göz önüne sermektedir. Çünkü otomobile iyi sabitlenmiş bir ana kucağı olası bir kazada bebeğin zarar görmesini annenin gerçek kucağından daha fazla korumaktadır.

Bebeğin minik omurga yapısı özellikle ilk 6 ay boyunca dik veya biraz eğimli durmaya uygun değildir. Dolayısıyla ana kucağı, bebeğin yatar veya yarı yatar pozisyonda durmasını sağlamakta ve onun anatomik yapısına saygı göstermektedir.

Ana kucaklarının bazıları otomobillere baza adı verilen bir sabitleme mekanizması yardımıyla veya direkt olarak (kemer kullanımı) takılabilmektedir. Her ne şekilde sabitlenebilirse sabitlensin ana kucağının  mümkün olduğunca uzun süre ters olarak (bebek yüzü aracın arkasını görecek şekilde) takılması önerilmektedir. Çünkü bebeklerin kafaları vücutlarına oranla çok büyüktür ve olası bir kaza anında büyük kafa yapısı boyna çok büyük baskı yapmaktadır. Çocuk büyüdükçe kafa vücut oranı arasındaki denge bir yetişkininkine yaklaşmaya başlar ve boyun daha sağlam bir organ halini alır. Bu nedenle, insan hayatının ilk yıllarında kafa ve boyun sürekli korunmalıdır. Ters olarak monte edilmiş bir ana kucağında kaza anında bebek arabanın hareket halinde olduğu yöne doğru hamle edecek ve kafasının arkasındaki minder gibi malzemelerle desteklenip zarar görmeyecektir.

Uzmanlar bir yaşına kadar ters monte edilmiş araba koltuğunu tavsiye etmektedirler. Son yıllarda ise bebek rahatsız olmadığı sürece bir yılın ötesinde dahi arkaya bakan sistemlerin daha güvenli olduğu düşüncesi ağırlık kazanmaktadır.

Oto Koltuğu seçerken geçerli olan genel kurallar ana kucağı satın alırken de geçerlidir.

Oto koltuğu hakkında daha fazla yazı okumak için tıklayınız

 

 

 

Ana kucağı tavsiye : Normal bir oto koltuğunun aksine bir ana kucağı otomobille ev arasında sürekli taşınmak durumunda olacaktır. Dolayısıyla ana kucağının kolay taşınabilir ve hatta farklı araçlara kolay monte edilebilir olduğundan emin olmalısınız. Ana kucağı kılıfının yıkanabilir ve silinebilir olduğundan emin olun. Pusete monte edilebilen modeller tercih etmeniz işini kolaylaştıracaktır.

Ev Tipi Ana Kucakları

Ev tipi Ana Kucakları, taşıma amacıyla değil bebeğin içinde zaman geçirmesi amacıyla üretilmiş ürünlerdir. Yine bebeğin anatomik yapısına uyumlu olarak ayarlanabilir sırt bölümleri bulunmaktadır.

Ev tipi ana kucaklarının bir birinden ayrıştığı önemli unsurlardan biri de oyuncaklardır. Ev tipi ana kucaklarının ön barında yer alan hareketli ve renkli oyuncaklar bebeğin neşeli vakit geçirmesine olanak tanımaktadır.

Ana kucağı tavsiye : Bebek ana kucağına kemerler sistemiyle bağlanmalı ve düşmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Yine ana kucağı kılıfının çıkarılabilir ve yıkanılır olması son derece önemlidir.

Ana kucağı tavsiye : Tercihen destek minderli kullanın, yoksa küçükken içine gömülüp bebeğin omurgası zarar görebilir. Ana kucağı içinde ; bebeğinizi 2-3 saatten uzun tutmaz arada bir kucağına alıp dolaştırırsanız omurgasını da korumuş olursunuz.

 

Ana Kucağı tavsiye : Müzikli ana kucağı modellerinde annelerin en çok tercih ettiği modellerden 3 örneği sizin için seçtik.

 • Fisher Price Yağmur Ormanı Ana Kucağı
 • Kraft Monkey Bouncer Ana Kucağı
 • Prego Limbo Titreşimli Müzikli Ev Tipi Ana Kucağı

 

https://www.youtube.com/watch?v=qY1kXeq-Ge0

 

 

Ana kucağı yasal zorunluluk !

2010 yılında yürürlüğe giren araçlarda çocuk koltuğu bulunması zorunluluğu ile birlikte, 0-12 aylık bebeğe sahip aileler araca sabitlenebilen ana kucaklarından edinmek ve arabalarda bebeklerini bu koltuklara oturtmak zorundalardır.

Ana kucağı nasıl ve nerede kullanılır ?

Ana kucağı, genelde ev içinde, bebeğin tek başına bırakıldığı zaman huysuzlanmasını engellemek için kullanılır fakat bahçede, balkonda, açık havada kullanıldığı zaman bebeğin güneşten rahatsız olmasını engellemek için küçük bir tente bulunduran modelleri de mevcuttur. Bu sayede bebek, gözüne gelen güneş ışığından korunur, cildi güneş yanığı olmaz ve sıcaktan bunalmaz, rahatlıkla uykuya dalabilir. Kimi ana kucağı modelleri, hafif sallantıyı sağlayabilir şekilde tasarlandığından, bebeğinizi uykuya dalmadan önce ileri geri hafifçe sallayabilmenizi de sağlar. Kimi ana kucakları sadece küçük bebeklerin taşınabilmesine fırsat verirken özellikle sallantılı kimi ana kucakları ise bebeğin büyüme döneminde de kullanılabilmesine olanak tanıyacak şekilde, 12 kiloya kadar taşıma kapasiteli olarak hazırlanır. Otomobil içinde de kullanılabilen ana kucaklarının emniyet kemerleri ve baş destekleyici kısımları bebeğinize rahatsızlık vermeyecek şekilde tasarlanmıştır, güvenle bebeğinizi içine yerleştirip yolculuğa aklınız arka koltukta kalmadan devam edebilirsiniz, bebeğiniz yolculuk sırasında kendini tıpkı annesinin kucağındaymış gibi güvende hissederek uyuyacak ya da sakince oturacaktır. Ana kucağı, çeşitli kademelerdeki yüksekliklerle bebeğinizin yatay konumda ya da oturur şekilde durmasını sağlayacak şekilde yapılmıştır. Özellikle bebeğinizi uyuturken yatay konumda tutabileceğiniz ana kucağı, bebeğinizle ilgilenirken oturur konuma yükseltilebilir. Bebeğin ana kucağından kayıp düşmesini engellemek için emniyet kemerleri ve baş destekleyiciler bulunur. Bebek büyüdükçe bu destekleyici ve emniyet kemerleri ana kucağından ayrılabilir, böylece bir süre daha bebek, ana kucağını yumuşak bir sandalye olarak kullanabilir. Kimi ana kucağı modelleri kendinden oyuncaklı olarak üretilir, bu sayede bebeğiniz kendi başına otururken ya da yolculuk ederken sıkılmaz, aynı zamanda renkli ve hareketli oyuncaklar sayesinde görsel hafızasını geliştirip sayı saymayı öğrenebilir.

Oto koltuğu ve ana kucağı aksesuarlarını görmek için tıklayınız.

Ana kucağı tavsiye : 45 derecelik bir açıyla duran ana kucaklarında bebekler gayet rahat uyurlar.

 

Ana Kucağı Tavsiye : Pediyatrist Önerileri

Size ve çocuğunuza koruma, güvenlik, konfor ve huzur sağlayacak 10 öneri:

İlk ve temel esas, kısa yolculuklar da dahil olmak üzere oto koltuğunun daima, doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Oto koltuğunun devamlı ve doğru kullanımı, yalnızca yasalara uymak değildir, herşeyden önce ailelerin çocuklarına gösterecekleri gerçek bir sevgi işaretidir.

Daima kendi çocuğunuzun ağırlığına ve yapısına en uygun oto koltuğunu seçiniz:

Oto koltuğunun kullanımı bebeğinizin hastaneden eve ilk gelişinden itibaren başlamalıdır. Küçük çocuklar için uygun farklı kavrama sistemleri mevcuttur: ağırlığı az olan yatay konumda taşınan portbebe veya sırtının daha iyi yerleştirilmesine olanak sağlayan mini bir destekle birlikte de kullanılabileceği klasik oto koltuğu gibi. 6 kg’dan daha ağır bebekler için yükseltici yastık kullanılmayabilir.

Otomobil Koltuğu, kullanım kılavuzundaki bilgiler doğrultusunda, doğru olarak takıldığına daima dikkat ediniz ve kullanım kılavuzunu gerektiğinde referans almak üzere mutlaka saklayınız.Çocuğun daima kaldırım tarafından bindirilmesi ve indirilmesi önerilir. Dolayısıyla oto koltuğunun sağ tarafa ve tercihen arka koltuk üzerine yerleştirilmesi daha doğru olacaktır.Grup 0+ oto Koltuğunu sürücünün yanındaki koltuk üzerine yerleştirileceği durumlarda ön airbag’i devreden çıkarmayı unutmayınız, yine aynı şekilde aracınız yan airbag’ler ile donanmış ise arka koltuklarda da dikkatli olunuz. Airbag’in devreye girmesi çocuk için şiddetli bir darbe oluşturabileceğinden dolayı son derece tehlikelidir.Yolculuk sırasında geçici bir süre için de olsa emniyet kemerlerini asla açmayınız ve çocuğu ne olursa olsun hiçbir nedenle oto koltuğundan kaldırmayınız. Ağlıyor ise veya emzirmeniz ya da altını değiştirmeniz gerekiyor ise, otomobili mutlaka durdurunuz. çocuğu araçta asla, birkaç dakika için bile olsa yalnız bırakmayınız ve daima yanınızda olmasına önem veriniz. Güvenlik nedeniyle yolculuk sırasında çocuğa besin maddeleri,özellikle de lolipop, saplı dondurma veya çubuk üzerinde herhangi başka yiyecek maddesi vermekten kaçınılmalıdır. Kaza veya ani fren durumunda bebeğin yaralanmasına ya da nefes yollarının tıkanmasına neden olabilir.Yolculuk sırasında çocuğu eğlendirmek için kullanılan eşyalara da dikkat edilmelidir, ani fren veya kaza durumunda tehlikeli olabilirler. Yumuşak oyuncakları tercih ediniz.Aynı şekilde otomobilde, ani fren durumunda çocuğa kazayla çarpabilecek sabitlenmemiş eşyaların taşınmaması da son derece önemlidir. Otomobilin uzun bir süre güneş altında kalması durumunda, çocuğu oturtmadan önce Oto Koltuğunun çok ısınmamış olduğunu kontrol ediniz.

Uygun olmayan davranışlarınızın çocuklar için tehlikeli olabileceğini unutmayınız. Bütün bu tavsiyeleri dikkate alınız ve önemseyiniz: bu tür basit kurallara uymanın çocuklarınızın güvenliğine ve sağlığına önemli bir katkıda bulunacağını göz önünde bulundurunuz.

Değerli Anneler & Babalar;

Bebeğinizin güvenli seyahat edebilmesi için en gerekli ihtiyaçlardan birisi olan oto koltuğu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi, seyahat esnasında bebeğinizin pozisyon gereği rahat etmesidir. Aldığınız üründe özellik olarak içermesi gereken özelliklerden birisi de seyahat sırasında, darbelere ve sarsılmalara karşı, bebeğinizin bu sarsılmalar ve darbelerden en az şekilde etkilenmesini sağlamaktır.

Oto Koltuğu & Ana Kucağı alırken, Bebeğinizin rahatlığını ve güvende olmasını göz ardı etmeyin. Geleceğiniz olan bebeğinizi maksimum koruma altına almak için tercih edeceğiniz ürüne dikkat edin.

UYARI !

Bildiğiniz gibi bebeklerin araba koltuğuna ana kucağı denir. Bebek ve çocuklar yaş, tartı ve boylarına uygun şekil ve gereçle arabaya sabitlenmeli. Bu önemli konuyu masaya yatırıyorum. Güvenli yolculuklar! Annenin kollarından uçar ve cama çarptıktan sonra araba dışına atılır. Maalesef araba kazalarında ilk kaybedilenler bebekler ve çocuklar.

 

Ana kucağı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Ana kucağı tavsiye : Ana kucağını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle belirtelim. Aşağıdakiler genel kullanım ilkeleridir-kendi kullanım kılavuzunu dikkate alın.

 • Bebeğinizi ana kucağına doğrudan yatırın, sırtına destek için battaniye gibi şeyler kullanmayın.
 • Bacak arasından, belinden ve omuz üstünden emniyet kemerlerini geçirin. Mümkünse 5 noktalı kemerli ana kucağı edinin.
 • Emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun.
 • Emniyet kemerlerini bebeğinizi sıkıca tutacak şekilde ayarlayın.
 • Tutma kulpunu taşıma pozisyonuna getirin.
 • Bebeğinizle birlikte ana kucağını arabanızın arka koltuğuna, tercihen ortaya, bebeğiniz arabanın arkasına bakacak yönde yerleştirin.
 • Arabanızın emniyet kemerini ana kucağının yönergesine göre ana kucağının arkasından geçirin.
 • Arabanızın emniyet kemerini bağlayın.

Hazırsınız, iyi yolculuklar! Aracınızla kısa mesafelere bile gidecekseniz ana kucağını kullanın. İlk başlarda ana kucağı kullanmazsanız bebeğinizi çok ciddi tehlikeye atar, buna alışmasını zorlaştırırsınız. Bu da ileride arka koltukta sürekli ağlayan, yırtınan bebek anlamına gelir.

Unutmayın, onlar en değerli varlıklarımız…

Otomobilde Bebek koltuğu hayat kurtarır !

Ana kucağı tavsiye : Doğru bilinen yanlışlar !

Bağlamam çünkü ilk 3 ay oturtulursa beli zarar görür.

Görmez! Yapılan araştırmalarda ana kucağı bebeklerin bellerine zarar vermez. Battaniye veya havlu koyarak bebeğinizi yatar duruma getirmeye çalışmayın. Satın aldığınız ana kucağı bu şekilde kullanılmak için tasarlanmadığından kaza anında randımanlı çalışmayabilir.

Doğduğundan beri her yolculukta tam bağlarım.

Bu doğru yaklaşımdır, tebrikler! Bu konu tartışılacak bir konu değil. Bebeğiniz için doğumda alabileceğiniz en önemli nesne ana kucağı. Arabada ana kucağı kullanmazsanız, doğum sonrası hastaneden eve dönüşte araba kazası geçirip bebeğinizi yitirebilirsiniz, bununsa alternatifi veya geri dönüşü yok. İstanbul’da yola çıktığınızda araba kazası geçirme ihtimalini biliyor musunuz? 14.000’de bir. İstanbul’da kayıtlı araç sayısı ise 2.500.000. Hesabını siz yapın.

Uzun yolculuklarda kullanırım.

Araba kazalarının çoğu şehir içinde gerçekleşir dolayısıyla yalnızca uzun yolculukta kullanma düşüncesi, hedeften uzaktır ve mantığa aykırıdır.

İlk 3 ay bağlamam, boğulabilir.

Bir bebeğin ana kucağına bağlanmasından dolayı boğulduğu hiçbir kayıtta bulunmaz. Yani istatistikler bu olasılığın % 0 olduğunu gösteriyor. Veriler böyle olunca sanırım artık sizler de katılıyorsunuzdur; ana kucağı ve çocuk araba koltukları, evladınız için alabileceğiniz en önemli eşyadır.

Oturtmam çünkü arka koltukta benim kucağımda güvende.

Değildir! Arabayla saatte 50 kilometre hızla giderken çarpışma söz konusu olursa, bebeğin kilosu yaklaşık 8 torba betona dönüşür. Bu halde bebeğinizi kollarınızda tutmanız mümkün değil. Şans eseri tutarsanız zaten kucağınızda ezilir. Çoğu zaman bebek ‘Hatırlarsınız, Britney Spears kısa bir mesafe için bile olsa, bebeğini kucağında tutmuştu ve bu nedenle bebeği sosyal hizmetler tarafınca elinden alınmıştı!

Bebeksayfası, bebeğinize en hesaplı ve en ucuz, en fazla çeşitle ürün bulabileceğiniz tek yerdir. Chicco, Kraft,fisher price,tiny love gibi markalarda ev tipi ana kucağı, müzikli ana kucağı,sallanabilir ana kucağı,titreşimli ana kucağı ve daha onlarca ana kucağı ürününü burada bulabilirsiniz.

Annelerin en çok tercih ettiği markalar

Chicco Ana kucağı
Kraft Ana kucağı
Tiny love Ana kucağı
Fisher Price Ana kucağı