Yüzmek, her yaştan insan için faydalıdır. Özellikle yaşlı yetişkinler için çok daha faydalı bir egzersizdir. İşte size yüzmenin faydaları;

Daha az çabayla daha çok şey yaparsınız

Yüzmek başka hiçbir egzersizin yapamadığını yapar; vücudunuzu, iskelet sisteminize ağır baskılar uygulamadan çalıştırır. Çünkü insan vücudu suyun içinde hafifler ve bu da suyun içinin, sertleşmiş kas ve eklemleri çalıştırmak için ideal yer olmasını sağlar. Özellikle de fazla kilolu olanlar ya da romatizmadan şikayetçi olanlar için yüzmeyi kesinlikle tavsiye ederiz.

Kas elastikiyetini ve kuvvetini arttırır

Siz hiç şişman ve sarkık bir yunus gördünüz mü? Tabii ki hayır! Çünkü yüzmek kasların kuvvetini, elastikiyetini ve sıkılığını arttırır. Ayrıca yüzmek, kas gücünü der arttırır.

Esnekliği arttırır

Spor salonlarındaki, vücudun her yerini diğerlerinden izole ederek çalıştıran, aletlerin aksine yüzmek, eklemlerinize yardımcı olan ve bağ dokunuzun rahatlamasını ve esnemesini sağlayan bir aktivitedir. Ayrıca ileri yaptığınız her hamle, vücudunuzu uzatır ve iyi bir esneme sağlar.

Daha sağlıklı bir kalp

Görünür kasların çalışmalarının yanı sıra yüzmek, vücuttaki en önemli kası; kalbi de çalıştırır.

Yüzmek, aerobik bir egzersiz olduğu için, kalbi güçlendirmektedir. Üstelik kalbin daha iyi kan pompalamasını sağlar. Bu da kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar.

Kilo kontrolü

Yüzmek, en çok kalori yakılmasını sağlayan egzersizlerin başında gelmektedir ve kilo kontrolü için oldukça faydalıdır.