Bağırsak damar hastalığı nedir?
Bağırsak atardamarları vücudun en büyük atardamarı olan aortadan ayrılıp ince ve kalın bağırsakların beslenmesini sağlayan damarlardır. Eğer bu damarlarda tıkanıklık oluşursa barsak yeterince kan alamaz ve tıpta mezenterik ya da intestinaliskemi adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bağırsak damar hastalığı hayatı tehdit edici, ciddi ve çoğu kez acil bir durumdur.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, barsak atardamarlarının tıkanıklığı sonucu gelişen bağırsakların beslenememesi durumu yani mezenterikiskemi genelde yaşlı, sigara içen ve kolesterol düzeyi yüksek kişilerde görülebildiğini belirtti.

Genelde hastalık bir veya birkaç barsak atardamarın tıkanıklığı sonucu gelişir. Damarda tıkanıklık yapan etken çoğu kez ateroskleroz yani damar sertliğidir. Bağırsaklar ama özellikle ince bağırsaklar kansızlığa çok duyarlıdır.

Bağırsak damar tıkanıklığının belirtileri:

Bağırsak atardamarlarının tıkanıklığı sonucu gelişen bağırsakların beslenememesi ani başlayan (akut) ya da uzun süren (kronik) bir şekilde olabilir. Eğer bağırsak atardamarlarının uzunca bir süredir tıkanıklığına bağlı kronik bağırsakların beslenememesi durumu varsa, hastalar yemek yedikten 15-60 dakika sonra başlayan şiddetli karın Ağrısından yakınırlar.

Ağrı sıklıkla karnın orta ve üst bölümlerinde olur. Ağrı şiddetli bir şekilde 60-90 dakika sürer ve kendiliğinden kaybolur. Ancak bir sonraki öğünden sonra ağrı tekrar başlar. Bu şekilde her yemekten sonra ağrı oluştuğu ve kaybolduğu için, hastalar aç olmalarına karşın yemek yememeye ve böylece kilo kaybetmeye başlarlar.