Uzmanlar, vücuttaki benlerin kanser riski oluşturabileceğini belirterek, cildin ve benlerin analiz edilmesiyle kanserin önüne geçilmesinde büyük etken olduğuna dikkat çekiyor.

Benler ve kanser ilişkileri yüzyıllar öncesinden keşfedilmiş olsa da, birçok kişi vücudundaki benleri tanımakta güçlük çektiğinden, korkuya kapılabiliyor. Uzmanlara göre benler bazı nedenlerle kanserleşme gösterebiliyor. Periyodik olarak cildin ve benlerin analizi ile erken tanı ise kanserin önüne geçilmesindeki en önemli etken olarak görülüyor.

Ben türleri ve risk grupları hakkında bilgiler veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Doust, benler ve cilt kanserine yakalanmamak için bazı önerilerde bulundu. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın getirebileceği bazı sonuçlar olabileceğinin altını çizen Doust; “Güneşlenme konusunda dikkatli olmak, özellikle belli saatlerde güneş altında kalmamak gerekiyor. Belli bir süre güneş altında kalınacaksa kesinlikle güneş koruyucu kullanmak gerekiyor. Özellikle çok açık tenli insanlarda şapka ve gözlük kullanılmasını öneriyoruz. Ayrıca vücuttaki benlere darbe gelmemesi gerekiyor. Benlerin kopartılıp kanamasına sebebiyet verilmemesi de çok önemli” dedi. Benlerin belli sürelerle muayene ettirilmesi gerektiğini belirten Dr. Zehra Doust, ”Benlerin yılda bir defa Dermatolog hekim tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Dijital dermatoskop ile bu periyodik bakımlar birkaç dakikada tamamlanıyor. Özellikle cilt kanserinin erken tanısında en önemli ve ileri teknoloji metotlarından bir tanesi de dijital dermatoskopi ile ‘Ben Haritası’ çıkarılmasıdır. Vücudumuzdaki benler bilgisayarlı dermatoskopi ile 20- 40 kez daha fazla büyütülüp resimlendirilir ve yerleri tespit edilir. Şüpheli benlerin fotoğrafları periyodik olarak çekilir ve daha önceki kaydedilmiş olanlarla bilgisayar ortamında karşılaştırılır. Bu periyodik kontrollerde benlerdeki değişikliklerin tespiti sağlanır ve bu şekilde benlerdeki riskli veya istenmeyen değişikliklere göre teşhis ve tedavi yöntemleri seçilir” dedi.