Sanırım tamponu değiştirmeyi unuttum!

Biz kadınlar, pek çok işi aynı anda yapmaya çalışırız çünkü günlük programlarımız son derece yoğundur. Eper tamponunuzu değiştirmeyi unuttuysanız bu, genellikle koku ve rahatsızlık hissi ile kendini belli eder.

Çözüm: Tamponu güvenli bir şekilde çıkartmaya çalışın. Eğer kendi başınıza çıkartamıyorsanız derhal jinekoloğunuza gitmelisiniz demektir. Unutmayın, tampon içeride çok kaldığı zaman vajinal enfeksiyona ve nadiren de olsa toksik şoka neden olabilmektedir.

Diyaframım sıkıştı!

Doğum kontrol yöntemi olarak diyafram kullanıyorsanız onu çıkartamama riskiniz olabilir. Kadınlar, böyle durumlarda genellikle doktora gitmekten utanırlar ve kendi başlarına diyaframlarını çıkartmaya çalışırlar. Bu durumda paniğe kapılabilir ve vajinanıza, hele ki tırnaklarınız uzunsa, zarar verebilirsiniz.

Çözüm: Paniğinizi dindirin ve sakin bir şekilde diyaframı çıkartmaya çalışın. Eğer hala çıkaramıyorsanız jinekoloğunuzu görmeniz gerekiyor demektir.

Hapşırdığımda az miktarda idrar kaçırıyorum

Bu, sanıldığından çok daha fazla kadının başına gelen bir durumdur ama kadınlar bundan bahsetmek istemezler. Özellikle de doğal yöntemle birden fazla çocuk doğuran, aşırı kilolu ya da ailesinde strese bağlı idrar tutamama geçmişine sahip kadınların başına gelen bu durumun da çözümü elbette var.

Çözüm: Bu konuyu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz, size evde yapabileceğiniz egzersizler önerecektir. Bunlar işe yaramadığı durumlarda ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak bu sorununuzun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Böyle bir şikayetiniz varsa kegel egzersizleri yaparak, kafein alımını bırakarak, sık sık tuvalete çıkarak, özellikle de cinsel ilişki ve spordan önce idrar torbanızı boşaltarak istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.