Günlük hayatımızın yoğunluğundan dolayı birçoğumuz unutkanlıktan muzdaribizdir. O günkü işinizi yaparken birden bire sabahki ilacınızı alıp almadığınızı hatırlamayabilir ya da evin kapısını kilitleyip kilitlemediğinize emin olamayabilirsiniz.

Bazen de en son hangi filme gittiğiniz ya da hangi kitabı okuduğunuzu bile hatırlamayabilirsiniz.

Bütün bu unutkanlıklar, dünyanın sonu olmasalar da, canınızı sıkar ve stres yaşamanıza neden olurlar. Neyse ki unutkanlığın önüne geçmenizi sağlayacak yöntemler mevcut.

Araştırmalara göre unutkanlığın nedenlerinden biri beyine giden kan akışının yetersiz olmasıdır. Beyine giden kanın düzenli bir şekilde hareket etmesi, hafıza ile ilgili sorunların ortadan kalkmasına neden olur.

Beyine giden kan akışını arttırmanın yollarından biri düzenli egzersiz yapmaktır. Bu egzersizler zamanla beyindeki sinir hücrelerinin artmalarını sağlar. Yürüyüş ya da bisiklet bunun için yeterli egzersizlerdir. Bunları yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey egzersizlerin düzenini aksatmamaktır.

Bir diğer araştırmaya göre hafıza kaybının nedenlerinden biri ise kandaki glikoz seviyesinin düşmesidir. Bu nedenle, hafıza problemi yaşamamak adına, kan şekeri seviyenizi optimumda tutmanız önemlidir. Bunu sağlamak için de yine egzersiz yapmak, tam tahıllı ürünler ve sebze tüketmek önemlidir. Ayrıca iyi yağları (kabuklu yemişler, çekirdekler, bitkisel yağlar ve balık) da düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

Hafızanızı geliştirmenizin en iyi ve keyifli yollarından biri ise farklı tarzlarda müzik dinlemektir. Müziğin, insanların konsantre olmalarını sağladığı ve bir şeyler hatırlamalarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.