Güçlü sırt kaslarına sahip olmak sırt ağrılarını iyileştirir ve önler, duruşu düzeltir ve sıkı bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Peki, sırt kaslarını şekle sokmak için hangi hareketleri yapmalı? İşte en işinize yarayacak hareketler;

Yan duruş

İki elinize ağırlıklar alarak şınav pozisyonu alın. Bütün ağırlığınızı sol kolunuza verin ve sağ kolunuzu yanınıza kaldırın. Bu sırada sağ elinizde dambıl olsun. Bu hareketi yaparken daima karın kaslarınızı sıkın ve kalçanızın yere düzgün bir şekilde değdiğinden emin olun. Bu yanda hareketi 10-12 defa yapın ve sonra diğer yana geçin. Güçlendikçe daha ağır dambıllar kullanın.

Modifiye edilmiş kürek hareketi

Bu hareket için sağlam bir banka ihtiyacınız var. Ayaklarınızı yere basın ve dizlerinizi 90 derecelik açıyla kırarak banka yatın. Vücudunuzu sıkın ve kollarınızla kendinizi yukarı çekerek göğsünüzü banktan kaldırın. 2’ye kadar sayın ve sonra başladığınız pozisyona geri dönün. Bunu 10-12 tekrarlarla 3 set olarak yapmaya çalışın. Siz güçlendikçe bu hareketi bacaklarınızı düz uzatarak da yapmaya başlayabilirsiniz.

Ters uçuş

Bu hareketi küçük ağırlıklarla yapın. Bir sandalyenin ucuna oturun (ya da bir egzersiz topunun) ve belinizden itibaren öne doğru eğilin. Sonra, ağırlıklar omuz hizanıza gelene kadar kollarınızı yukarı kaldırın. Bu hareketten sonra başlangıç pozisyonunuza dönün ve bunu 10-12 tekrarla 3 set olarak yapın.

Yukarı çekme hareketi

Bir yuvarlak direnç bandı alın, onu barfiksinizden geçirin ve ayağınıza dolayın. Kendinizi yukarı çekin, 2 saniye kadar yukarıda bekleyin ve sonrasında yavaşça yere geri inin. Bunu yapabildiğiniz kadar çok yapın. İlk başlarda sadece 1-2 defa yapabilirsiniz, dert etmeyin. Zamanla güçleneceksiniz.