Hükümetler ve sigara şirketleri, sigara paketlerinin her bir santimetre karesi üzerinde kıran kırana bir mücadele sürdürüyor. Paketlerdeki sağlık uyarıları giderek artarken, şirketler ürünlerini diğerlerinden farklı gösterecek yeni arayışlarını hızlandırıyor.

Avustralya’da yürürlüğe konan yeni yasal düzenlemeyle, sigara paketleri üzerindeki sağlık uyarıları büyütülürken, markaların yerleşeceği alan iyice küçültüldü.

Yeni kurallar uyarınca sağlık uyarıları ve resimler, sigara paketlerinin ön yüzünde yüzde 75, arka tarafında ise yüzde 90’lık alanı kaplayacak.

Paketlerde kullanılacak renkler ise tek tip olacak.

Türün şirketleri ise ürünlerine ayırt edici özellikler katacak yeni yollar arayışında.

Bazı şirketler, daha bir ay geçmeden kuralları ihlal ederek tek tek sigaraların üzerine gizemli harfler koymaya başladı. Benson and Hedges paketinden çıkan sigaralarda LDN, Winfield’de AUS, Pall Mall’da ise NYC harfleri dikkat çekiyordu.

Avustralya Sağlık bakanı Tanya Plibersek, “Sigara firmaları sınırları zorlamaya çalışıyor” dedi.

Firmalar cezalandırılmadı ancak işaretlerin kaldırılması istendi.

Şirketler şikayetçi

Sigara paketleriyle ilgili değişiklik yasası, benimsenen terimle “düz paket” uygulaması çıktıktan sonra, bazı firmalar markalarının ‘telif haklarının ihlali’ gerekçesiyle dava açtı ama kaybetti.

Phillip Moris ise iki yönlü ticaret anlaşmasını kullanarak yasakları aşmak için şirketin bir kısmını Hong Kong’a taşıdı.

Beş ayrı ülkede tütün yetiştiricileri ve sigara üreticileri yasanın ‘piyasayı olumsuz etkiledeği’ gerekçesiyle konuyu Dünya Ticaret Örgütü’ne taşıdı.

Avrupa ülkelerinin ise Avustralya’nın düz paket örneğini hızla takip etmesi bekleniyor.