Diyabet, sanılandan çok daha fazla insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur ve pek çok insan bunun farkında bile değildir. Prediyabetik olmak demek ise, kanınızdaki glikoz seviyesinin normalden daha yüksek olması ama diyabet hastası grubuna girmenize neden olmayacak kadar da az olması anlamına gelmektedir. Araştırmalar, prediyabetik insanların çoğunun 10 yıl içerisinde tip 2 diyabet hastası olduklarını göstermektedir. Fakat kilo vermek ve egzersiz yapmak bunun önüne geçebilmektedir.

Diyabetin (şeker hastalığı) seneler içinde ortaya çıkması sebebiyle belirli semptomları olmadığı iddia edilmektedir. Fakat bazı uyarı işaretlerini görmek mümkündür.

Bu uyarı işaretlerine dikkat ettiğiniz sürece tip 2 diyabetine yakalanmadan önce, bunu durdurmanızı sağlayacak, pek çok değişiklik yapabilecek zamanınız olur.

Eğer aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzdan size, insülin cevabı testleri yapmasını isteyin. Eğer test vücudunuzun glikozla başa çıkmakta zorlanmaya başladığını gösterirse, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlamanız gerekmektedir.

Yemekten sonra kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeniz ne anlama gelmektedir?

Yemekten sonra canınız kestirmek mi istiyor? Bu, karbonhidratlarla dolu bir yemekten sonra hissetmesi çok normal olan bir histir ama bu sık sık başınıza geliyorsa vücudunuz size bir mesaj göndermeye çalışıyor olabilir.

Ne yaparsanız yararı dokunur?

Karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Daha çok karışık karbonhidratları tercih edin mesela, tam tahıllılar, sebzeler ve meyveler gibi. Yemekten sonra hareket edin, 15 dakikalık bir yürüyüş size yardımcı olacaktır.