Tansiyon yüksekliğine limon ve greyfurt suyu, ishale kahve!

Diyabet, tansiyon ve astım ilaçları bağımlılık yapar… Hastalandığımızda terlemek iyi gelir… Tansiyon yükseldiğinde limonlu su içmeliyiz… Hemen hepimiz hastalandığımızda kimi zaman doktora başvurmak yerine çözümü eş dostun tavsiye ettikleri önerilerde arıyoruz. Ancak kulaktan dolma önerileri uygulamaktan kaçınmak ve her sağlık sorununda doktora başvurmak çok önemli. Çünkü toplumda sağlıkla ilgili ‘doğru’ bilinen bu tür ‘yanlışlar’ tedavide gecikmelere, hatta ciddi sağlık sorunlarına bile yol açabiliyor. Peki nedir bu hurafelerin doğrusu? Aile Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu, sağlığımız hakkında toplumda yerleşmiş olan ‘yanlış’ bilgilerin ‘doğru’larını sıraladı.

1.YANLIŞ: Tereyağı zararlı değildir, istediğin kadar yiyebilirsin: Hem lezzetli hem de sağlıklı olduğu için yemeklerimde tereyağı kullanmayı tercih ediyorum. Kuşkusuz bu cümleyi pek çok kişiden duymuşsunuzdur. Sanılanın aksine besin değeri yüksek olmasına rağmen çok yoğun oranda ağır zincirli ve doymuş yağlar içermesi nedeniyle tereyağının damar sertliğini artırma olasılığı yüksek. Dolayısıyla sık veya aşırı tüketilmesi kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

2.YANLIŞ: İnsülin, tansiyon, astım vb. ilaçlar bağımlılık yapıyor: Diyabet, astım, tansiyon ve kalp ilaçları bağımlılık yapmazlar. Bu grup ilaçlar uzun süre, çoğunlukla da ömür boyu kullanmayı gerektiriyor. Zaten bu tür ilaçları düzenli kullanıyor olmak hastalıkların oluşturacağı olumsuzluklardan korunmak için gereken bir durum.

3.YANLIŞ: Vitamin ve mineral takviyesi almak hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendiriyor, hastalanmayı önlüyor: Bu tarz takviyelerin enfeksiyon kökenli hastalıkları önlediği sadece bir şehir efsanesi. Bunlar zindelik ya da enerji sağlamıyor. Vitamin ile mineralin eksikliği söz konusu olduğunda dışardan alınması gereken durumlar olabiliyor (Bazı sistemik hastalıklarda, kalıtsal bazı durumlarda beslenme yetersizliklerinde vb durumlarda). Ancak dengeli ve düzenli besleniyor, güneş ışığından yeterince faydalanıyorsanız, vitamin eksikliği pek alışılmış bir durum olmuyor.