Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök,, “Safra kesesi taşları kadınların \%20’si erkeklerin ise \%14’ünde görülen ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Toplumda sıkça görülen safra kesesi taşlarının yalnızca \%10’luk bir kısmı ameliyat gerektirir” dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök, safra kesesi taşlarının hangi durumlarda ameliyat gerektiği hakkında şu bilgileri verdi:

“Safra kesesi taşları; gebelik, şişmanlık, hızlı kilo kaybı, siroz, östrojen alımı, doğum kontrol hapları alımı gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Yemek sonrasında aniden başlayan bulantı ve karın ağrısı ile kendini gösterebilen safra kesesi taşları; hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi şikayetlere yol açar. Safra kanalına düşmüş olan taşlar ise dayanılmaz ağrılar ile yaşam kalitesini düşürerek; sarılık, safra yolu iltihapları ve karaciğer işlev bozukluklarına neden olur.

Her safra kesesi taşı cerrahi gerektirmez

Safra kesesi taşları vücutta önemli bir sağlık sorununa neden oluyorsa ameliyat gündeme gelmelidir. Ancak 10 safra kesesi taşı olan hastanın yalnızca 1’inin ilerleyen dönemde sorun yaşaması öngörüldüğü için hastaların \%10’u ameliyat için adaydır.

Geriye kalan kişilerin \%90’ı safra kesesindeki taş nedeniyle belki de yaşamları boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamayacaktır. Burada sorulması gereken doğru soru, “Safra kesesindeki her taş için cerrahi işlem yapılmalı mı?” olmalıdır.

Hasta ne zaman ameliyat edilmeli?