A vitamini

Cilt, tırnaklar ve saçlar için çok önemli bir vitamin olan A vitamininin eksikliği eklem ağrısına, akneye, görüş kaybına, cansız cilde, solgun cilde ve saç kaybına neden olur. Turuncu renkli meyveler ve sebzeler iyi birer A vitamini kaynaklarıdırlar. Ayrıca ıspanak, marul ve lahana da A vitamini içerirler.

C vitamini

İmmün sistemi için çok önemli bir vitamin olan C vitamini, tırnak, cilt ve saçlar için de faydalıdır. Çilek, yabanmersini, limon, lime, çiğ domates, brokoli, ananas, vişne, portakal, greyfurt ve yapraklı yeşiller C vitamini içerirler.

Sağlıklı yağlar

Diyet yaparken bile sağlıklı yağlar tüketmek gerekir. Aksi taktirde saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Zeytinyağı, kenevir yağı, hindistan cevizi yağı, avokado, çiğ hindistan cevizi ve ürünleri sağlıklı yağlar içerirler.

Çinko

Erkeklerde erken yaşlarda kelleşmenin ve kadınlardaki saç kaybının en büyük sorumlusu olan çinkoyu gıda takviyelerinden, kuruyemişlerden, istiridyeden, organik yumurtadan ve mercimekten alabilirsiniz.

Sülfür

Sülfür, son derece yararlı bir mineraldir. Cildinizin temizlenmesine yardımcı olur, cildinizin güçlenmesini sağlar, yaşlanmanın etkilerini azaltır. Çiğ kakao, sarımsak, soğan, yumurta, avokado, hindistan cevizi, lahana, papaya, muz, su teresi ve karpuz iyi birer sülfür kaynağıdırlar.

Protein

Saçlarımız %90 oranında proteinden oluşmuştur. Eğer beslenmenizde yeterince protein almazsanız saçlarınız bundan zarar görürler. Mercimek, nohut, ıspanak, fasulye, badem, lahana, bezelye, kuruyemiş, kenevir ve chia tohumları, organik pastörize yumurta ve yabani balıklar iyi birer protein kaynağıdırlar.