İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meral Kayahan reflünün bir çok hastalığa zemin hazırladığını söyled

Dr. Meral Kayahan, ”Reflü, mide reflüsü olarak bilinen gastro özafageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşur. Mide sıvısı asidik yapıdadır, mide içeriğinde her zaman safra ve pankreas enzimleri bulunur. Reflü hastalığı asitli veya safralı mide muhteviyatının yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.” dedi.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Meral Kayahan, erişkinlerin yaklaşık yüzde 22’ sinde reflü hastalığı görüldüğünü belirterek, “Normalde yemek borusunun alt ucundan mide içeriğinin geriye kaçışını engelleyen suni bir kapak görevi gören bir mekanizma vardır. Reflü hastalığında en sık görünen durum bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu rahatsızlığın ileri safhası mide fıtığıdır.Kadınlarda daha sık gözlenmesine rağmen, ciddi yemek borusu hasarı erkeklerde daha sık gözlenir. Bunun yanı sıra yaşlılarda ve çocuklarda ciddi durumlar oluşturabilir.” diye konuştu.

Dr.Meral Kayahan, Reflünün en önemli belirtisisin göğüs Ağrısı, göğüste yukarıya doğru yayılan yanma olduğunu dile getirerek, “Yanma midede, boğazda ve boyunda hissedilebilir.Mide yüzeyi asit yapıdaki mide suyunun etkilerine alışık ve asidin tahrip edici etkisini ortadan kaldıracak mekanizmalara sahiptir. Ancak yemek borusunda aside karşı bu tür koruyucu bariyerler yoktur. Reflü neticesinde yemek borusuna kaçan asidik yapıdaki mide içeriği özofagusta geçici ve kalıcı hasarlar oluşturabilir. Mide asidinin yarattığı tahriş neticesinde göğüs arkasında şiddetli yanma, ekşime ve ağrı şikayeti oluşur. Özellikle Alkol, turşu, acı ve baharatlı ekşi soslu yiyecekler yanmayı şiddetlendiren besinlerin başında gelir.” dedi.