Ateşlenmek, diğer adıyla pireksi, vücudun normal sıcaklığının üstüne çıkması durumudur. İnsanların ortalama vücut ısıları 37 derecedir ve 38 derece ve üzerinde vücut ısısına sahip kişinin ateşi çıkmış demektir.

Vücut, bakteriyel ya da viral enfeksiyon gibi durumlara tepki olarak ateş çıkartır. Ateş yükseldiği zaman kişi kendini üşüyor hisseder, kalp atışları hızlanır, kas ağrıları hisseder ve titreme yaşar.

Kişinin ateşinin çıkması genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Fakat ateşi çıkan kişi küçük bir çocuksa, ateşi çıkan kişinin ateşi 3 gündür düşmüyorsa ya da ateşi 40 derecenin üzerindeyse endişe edilmesi ve derhal doktor çağırılması gerekir.

Vücut ısıyı nasıl ayarlar?

Vücut ısısı, beynin hipotalamus bölgesinden ayarlanır. Hipotalamus, vücuda, ısıyı arttırmasını ya da azaltmasını söyler.

Vücut ısısı nasıl ölçülür?

Vücut ısısını termometre ile ölçeriz. Ölçüm ağız, kulak, anüs ya da koldan yapılabilir. Kişinin vücut ısısı yemek yedikten sonra, yüksek seviyede aktivite yapıldıktan sonra, giydiği kıyafete göre, sigara içtikten sonra, oda sıcaklığına göre, menstrual döngünün zamanına göre ya da günün hangi saati olduğuna göre değişiklikler gösterebilir.

İnsanların vücut ısıları, genellikle, sabahları daha düşük, akşamları daha yüksek olur.

Ateşe neler neden olur?

Bazı hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar ateşe neden olabilirler. Bunların arasında;

Bazı enfeksiyonlar (HIV, grip, sıtma…vb.)
Bazı ilaçlar (antibiyotikler, uyuşturucular, uyku hapları ve antihistaminler)
Yaşanılan yaralanma ya da travmalar (kalp krizi, felç, yanıklar…vb.)
Hemoliz nedeniyle derinin zarar görmesi (ameliyat, kalp krizi, ezilme durumları ve iç kanamalar)
Diğer medikal durumlar (deri iltihaplanması, bazı kanser tipleri, hipertiroit, gut, eklem iltihabı, metabolik bozukluklar…vb.)