Multivitaminler, bizi kronik hastalıklara karşı koruyamazlar ama zaman zaman biza fayda sağlayabilirler. Aşağıdaki durumlardan birini yaşıyorsanız multivitamin almayı düşünebilirsiniz. Tabii önce doktorunuza danışmayı unutmayın!

50 yaşının üstündeyseniz (özellikle 65’in)

Bizler yaşlandıkça vücudumuz bazı besinleri emme yeteneğini kaybeder. Kalsiyum, B12 vitamini ve D vitamini bunların başında gelir. Bu nedenle, multivitamin almak vücudunuzdaki besin eksikliklerini giderir.

Doktorunuz öneriyorsa

Eğer doktorunuz öneriyorsa multivitamini kesinlikle almalısınız demektir. Vitamini almadan önce aldığınız ilaçları doktorunuza belirtmeyi de unutmayın. Doktorunuza dürüst olmanız çok önemlidir, aksi taktirde bazı ilaç kombinasyonlarının zararını görebilirsiniz.

Beslenme eksikliğiniz varsa

Doktorunuz tarafından belirlenmiş bir besin eksikliğiniz varsa, multivitamin size yardımcı olabilir.

Sık sık alkol tüketiyorsanız

Sık sık alkol tüketen insanlar doktorlarıyla mutlaka multivitamin alımı hakkında konuşmalıdırlar. Alkol tüketiminin fazla olması, uzun dönemde, bazı besinlerin emilmesini engeller (A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, folik asit, tiyamin, çinko ve magnezyum). Pek çok alkol tüketen kişi kalorilerini besinler yerine alkolden almayı tercih ederler bu nedenle de pek çok vitamin ve mineralin eksikliğini yaşarlar.

Hamileyseniz ya da emziriyorsanız

Hamileyseniz ya da emziriyorsanız bazı besinler iki kişilik alınmalıdır. Bu nedenle de besin ihtiyacınız artar özellikle de kalsiyum, folik asit ve demir açısından. Multivitamin alımı hakkında mutlaka doktorunuzla konuşun.

Sıkı bir rejim uyguluyorsanız

Eğer bazı besinleri almayı bıraktığınız sıkı bir rejim uyguluyorsanız multivitamin desteği almanız gerekebilir.