29 Mayıs Dünya MS Günü. Beyin ve omurilik hastalığı olan MS, diğer adıyla Multiple Skleroz’un tedavisinin mümkün olduğu tek durum erken teşhistir.

Erken teşhisle hastalığın gidişatının değiştirilebildiğine ve hastalığın yavaşlatılabildiğine dikkat çeken Liv Hospital Ankara Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal,

“MS hastalığının ilerlemesi, hastaların sakat kalmasına neden olabilir. Bu yüzden erken tanı çok önemli. Erken tanının bir diğer önemi ise hastanın hayatını MS’e göre planlamaya erken başlayabilmesi diyor. Erken tanı için ellerde titreme, ciltte karıncalanma ve uyuşma, sebepsiz ağlama ve gülme atakları gibi belirtilerin hissedildiği andan itibaren nöroloji uzmanına başvurmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Zülküf Önal, “Her dört MS hastasının birinde ilk sorunun görme bozukluğu ile başlar. Hastalarda görme bulanıklığı ile beraber gözde Ağrı olur” diyor. Prof. Dr. Önal MS hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

30 yaş en riskli grup

Çocuklarda nadir olarak rastlana MS hastalığının herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak sıklıkla 30 yaş civarında ortaya çıkar. Dünyada genç yetişkinlerde sakatlığa neden olan en sık görülen hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere oranla iki kat daha fazla görülür. Tedavi için mutlaka bir nöroloji doktoru ile görüşmek gerekir.

Dört farklı çeşidi var

MS hastalığı başladıktan sonra dört şekilde ilerleyebilir.

· İyi Huylu Tip: Hafif ataklar görülür, atakları tam düzelme takip eder. Zamanla biriken bir kötüleşme olmaz ve kalıcı bir hasar bırakmaz.