Sevgili okurlar bu çok önemli, ancak karmaşık konuyu tıbbi literatürden de destek alarak mümkün olduğunca anlayacağınız Türkçe terimlerle zenginleştirerek özetlemeye çalıştım. Önce Kök hücrenin ne olduğunu irdeleyeceğiz. Başka bir köşe yazımda da bunun bugün için tedavide kullanım olasılıklarını, gereçkten mucize mi bunları tartışacağız.

Kök hücre gerek insan embriyosu, gerek vücudun çeşitli bölgelerinden elde edilen ve bölünerek farklı hücrelere dönüşebilme yeteneği olan hücrelerdir. Kemik iliğinden elde edilen kök hücreler lösemi, ağır aplastik anemi ve bazı kanser türlerinde zaten başarıyla kullanılmaktadır. İnsanların asıl merakı felç, kalp kiriz gibi geriye dönüşsüz hücre ölümü ve organ hasarıyla seyreden hastalıklarda ne kadar ümit vaad ettiğiyle ilgilidir.

Kök hücrelerin sınıflamasına gelince, bunu daha çok hücrelerin dönüşebilme yeteneğine göre yapmakta fayda görüyorum

Totipotent hücreler, kök hücrelerin en yetenekli olanlarıdır, bu hücreler tüm ve yaşayan bir organizmayı-canlıyı oluşturabilme yeteneğine sahiptirler embriyonun ve embriyo dışındaki tüm doku hücre tiplerine dönüşebilirler

Pluripotent hücrelertotipotent hücreye yakın derecede yetenekli, neredeyse tüm hücrelere dönüşebilen hücrelerdir.

Oligopotent kök hücreler, eğer kan dokusuysa kan dokusunun birçok hücresine, eğer kalp dokusuysa kalp dokusunun birçok hücresine, yani benzer hücre gruplarına dönüşebilme yeteneğine sahiptir.

Unipotent kök hücrelerise,başka hücreye dönüşmez, ancak kendini yenileyebilir. O dokudaki normal hücreden farkları, kendilerini yenileme yeteneğine sahip olmalarıdır.

Kök hücreler nereden elde edilir?

İnsan embriyosu kök hücreleri:Embriyonun 4 5 günlük aşamasında 50 ila 150 hücreden oluşan blastokistlerden alınan hücrelerdir Bunlar en yetenekli pluripotent hücrelerdir. Fakat yapılan çalışmalarda doku reddi veya verilen kişide teratom dediğimiz tümör oluşumu dolayısıyla kullanımı henüz tam olarak uygulamaya geçmemiştir. Ayrıca bu konuda bazı etik sorunlar da vardır.