Küresel ısınmanın sıcaklıkları her geçen yıl daha da artırmasıyla ve yaz aylarının sıcağından ve neminden korunmak için, klima kullanımı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Klimaların yanlış kullanımı ise kas ağrılarından tutulmalara, enfeksiyon hastalıklarından alerjik reaksiyonlara kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mübeccel Akman, klimanın bilinçsiz kullanımının yarattığı riskler konusunda önemli bilgiler verdi.

Klima kullanımının riskleri ve klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Klima kaynaklı sağlık problemleri genellikle bilinçsiz ve aşırı kullanım sebebiyle görülür.

Bilinçsiz klima kullanımında çocuklar, yaşlılar, şeker hastaları ve böbrek yetmezliği olan kişiler daha çok tehlike altındadır. Çünkü bu gruptaki kişilerin vücut dirençleri klimanın havaya saçtığı bakteriler nedeniyle daha da zayıf düşebilir.

Mekan içi ve dışındaki sıcaklık farklı vücut direncini düşürerek viral enfeksiyonların daha sık görülmesine yol açar.

Özellikle klima ilk çalıştırıldığı zamanlarda filtresinde biriken mikroplar havaya karışarak zatürre başta olmak üzere farklı enfeksiyonlara neden olabilir. Lejyoner Hastalığı’nda, “Legionella pneumophila” adlı bakteri, akciğerlere yerleşip zatürreye yol açabilir. Klimaların içerisinde oluşan nemli ortam, bu bakterinin yaşaması ve çoğalması için elverişlidir.

Bu nedenle klima filtrelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Klima içindeki filtreler bakterilere karşı koruyucu özellikte olanlardan seçilmelidir.

Kalitesiz klima filtreleri daha çok mantar, küf, virüs ve bakteri barındığı için kullanılan filtrelerin kaliteli ve orijinal olmasına dikkat edilmelidir.