Eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız kendinize 2-3 hafta tanıyın ve hayat şeklinizde değişiklikler yapın. Daha çok uyuyun, sosyal hayatınızı şekle sokun, daha çok besleyici gıda tüketin, daha çok sıvı tüketin, multivitamin kullanın ve kafeinle alkolü azaltın.

Eğer bunlara rağmen yorgunluk hissiniz geçmiyorsa bir doktora görünün. Çünkü aşırı yorgunluk, tedavi edilebilir, başka hastalıkların habercisi olabilir. İşte size yorgunluğun en sık rastlanan 7 sebebi:

Kansızlık

Adet dönemleri şiddetli geçen ya da yeterince demir almayan kadınlarda kansızlık daha sık görülmektedir.

Kansızlığın neden olduğu halsizlik durumu alyuvarların azlığından kaynaklanmaktadır. Alyuvarlar, ciğerlerinizden dokularınıza ve hücrelerinize oksijen taşırlar. Alyuvar eksikliğinden dolayı kendinizi zayıf hissedebilir ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Semptomları: En çok hissedilen semptom yorgunluktur. Uyumada güçlük yaşamak, aşırı halsizlik, konsantrasyon eksikliği, kalp çarpıntısı, göğüs ağrıları ve baş ağrısı da diğer belirtileridir.

Diyabet

Yılda bir milyondan fazla kişi 2. tip diyabet hastası olduğunu öğrenmekte ve geri kalan pek çok kişi bunu bilmemektedir.

Şeker, diğer adıyla glikoz, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır ve tip 2 diyabet hastaları glikozu doğru düzgün kullanamadıkları için ihtiyaçları olan enerjiye sahip olamazlar.

Semptomları: Yorgunluğun haricinde, aşırı susama, sık idrara çıkmak, açlık, kilo kaybı, vajinal mantar, görüşte bulanıklık ve asabiyet diyabetin semptomlarındandır.

Tiroid hastalığı

Tiroid hormonlarınız kontrolden çıktığında günlük aktiviteler bile size kendinizi yorgun hissettirirler.