Yağ yakıcılar deyince akla ilk gelen L-Carnitine yani Türkçe ismi ile Karnitin’dir. Eğer ki spor yapıyorsanız ve fit bir vücuda sahipseniz Karnitin kelimesini daha önceden duymuşunuzdur.

Karnitin hakkında aldığımız detaylı sorular sonucunda bir makale derlemeyi uygun gördük.

Karnitin C7H15NO3 molekülüdür diye aşırı bilimsel bir açıklama yapmak yerine, Karnitin nedir? Karnitin ne işe yarar? Karnitin kullanımı ve en iyi Karnitin ürünlerini anlatmanın daha işinize yarayacağını düşündük. Hangi Karnitin ürünlerini nereden alabileceğinizi bile yazdık!

L-Carnitine / Karnitin nedir?

Karnitin aslında vücudumuzun besinlerden doğal yollarla ürettiği bir bileşiktir. Besinlerden alınan Lisin (İngilizce Lysine) ve Metiyonin (İngilizce Methionine) ‘in sentezinden oluşur.

Karnitin temel olarak kas dokusunda ve beyinde depolanır (bu özelliği sayesinde bilim alanında karnitin, amino asit benzeri/vitamin benzeri bir madde olarak da adlandırılır).

L-Carnitine / Karnitin’in işlevi nedir?

Karnitin’in vücudumuzdaki işlevi yağ asitlerini Cytosol’dan Mitochondria’ya taşıyarak, yağların parçalanmasını ve enerjiye dönmesini sağlamaktır.

Bu sebeptendir ki, sporcu gıdalarında ve sağlıklı besinlerde yüksek Karnitin oranlarına rastlayabilirsiniz.

Karnitin yağı kasa çevirmez! Bu biyolojik olarak imkansızdır. Karnitin yalnızca kardiyo (cardio) yani koşu, kürek, bisiklet vb. aktiviteler yaptığınız zaman yağ yakmanızı sağlar. Yani sporsuz olmaz. Ama aktif bir hayatınız var ise veya spor yapıyorsanız Karnitin size öyle bir ter attırır ki yağ kaybettiğinizi anlamak için yağ oranınızı ölçtürmenize bile gerek kalmaz.