Yedikleriniz önemlidir

Kan şekeri seviyenizin sağlıklı olmasını sağlayan en önemli şey beslenmenizdir. Yedikleriniz, kan şekeri seviyenizi ya sağlıklı ya sağlıksız yönde etkiler. Düşük glisemikli, antioksidan, vitamin, mineral ve tam tahıllar açısından zengin bir beslenme şekli, kan şekerini kontrol altında tutmanın en iyi yoludur.

Lif alımı önemlidir

Lifin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması lifler sayesinde gerçekleşir. Ayrıca lif alımı, kan şekerinizi de düzenler.

Susamak

Eğer sürekli susuyorsanız, sürekli idrar için tuvalete gidiyorsanız, mideniz bulanıyorsa ya da kusuyorsanız, açıklayamadığınız kilo kaybınız, geç iyileşme sorununuz, sürekli enfeksiyon yaşamanız, halsizliğiniz, flu görüş probleminiz varsa hipoglisemi ya da yüksek kan şekeri sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Aşırı yemek yemek, normalden daha az aktivitede bulunmak, grip ya da soğuk algınlığı yaşamak ya da fiziksel/duygusal stres hipoglisemiye neden olabilir. bu durumu düzeltmek için daha küçük porsiyonlar halinde, sık sık beslenin ve sağlıklı gıdalara yönelin. Günde en az 45-60 dakika boyunca da spor yaparak stresinizi atın.

Kafein sizi etkiler

Küçük oranlarda kafein almakta bir sorun yoktur ama çok fazla kafein alımı kan şekeri seviyenizi büyük ölçülerde etkiler. Kafein, adrenalin salgılanmasını arttırır. Günde 1-2 bardaktan daha fazla kahve tüketmemeye özen gösterin.

Canınızın istedikleri size ipucu verir

Canınızın gün içinde neler istediğine dikkat edin. Eğer çoğunlukla tatlı, nişasta, kafein ya da işlenmiş karbonhidratlar (cips, kola, kraker…) istiyorsa bu, düşük kan şekerinin göstergesi olabilir. Bu gıdaları çok tüketmek kan şekerinizin düşmesine neden olur. Daha çok yapraklı yeşillikler, yağsız proteinler, düşük şekerli meyveler ve sağlıklı yağlar tüketin. İki hafta içinde canınız daha sağlıklı şeyler istemeye başlayacaktır. Üstelik kendinizi de daha enerjik hissedeceksiniz.